Please select your home edition
Edition
Rooster 2020 - Impact BA - LEADERBOARD

Noble Marine Rooster RS200 National Championships at Hayling Island SC - Day 2

by Debbie Jarvis 22 Aug 22:23 BST 21-25 August 2022

Day 2 of the RS200 Noble Marine Rooster National Championships gave us damp & cloudy conditions, 10 knots & the odd shift to exercise the 'grey matter' today.

Arthur Henderson & Jamie Webb struck lucky as pathfinder in the first race of the day; the wind flicked right enough to stop those from the left becoming a threat. However, it was the Class Chairman Will Taylor & brother Matt who rounded the top mark first, Arthur & Jamie close behind in 2nd. By the leeward gate it was overnight leaders David & Sophie shooting up 'a ladder' from 15th to 1st with a right shift just as the rain started. The shifty wind under the rain clouds resulted in more place changes up the final beat & run, but it was Arthur & Jamie taking line honours from Steve Cockerill & Emma Clarke, with Mozzy & James in 3rd.

Within 20 minutes of the last boat finishing the RO was back in the gate boat ready to start race 4 of the championship. A right flick of a shift resulted in the AP going up but 10 minutes later we were back on track. Tommy & Charlie were the first to make headway out of the middle of the line but it was Richard Thomas & Tom Goodey rounding the windward mark in front, Elliot & Martin in 2nd, Tommy & Charlie in 3rd. By the gate Arran & Haydn had climbed from 4th to first, a lead they held to the finish. Behind them the battle continued but it was Elliot & Martin holding on to 2nd, whilst Tommy & Charlie climbed back from 5th to 3rd on the final downwind leg.

In the races so far the average time between the first & last finisher is 14 minutes, that's one boat every 4.5 seconds! The overall points are incredibly close too, so with 3 more race days to go, the game of 'snakes & ladders' continues.

Results after Day 2:

PosSail NoHelmCrewClubFleetR1R2R3R4Pts
1st1611Arran HolmanHaydn SewellClapham Model YCGold81‑9110
2nd1700Elliot HansonMartin WrigleyRedesmere SCGold64‑11212
3rd1659David JessopSophie MearHISCGold525‑2612
4th1686Tom MorrisJames CrossleyHISCGold‑3853614
5th1331Arthur HendersonJamie WebbCUCrCGold4101‑1515
6th1702Steve CockerillEmma HiveyASA / Stokes BayGold1212‑2424
7th1698Richard ThomasTom GoodeyRNSAGold‑43317424
8th1609Tom DarlingCharlie DarlingHISCGold1011‑28324
9th578Jack HoldenLibby WatkinsArun YCGold‑14147526
10th1270Alex SmallwoodCallum FarndenDraycote Water SCGold78‑551429
11th1136Niki BirrellBen WhaleyParkstone YCGold‑27915832
12th1603Ian MartinChris CattBurghfield SCGold11‑6462239
13th1540Lee SydenhamAlex SydenhamHISCGold1713‑191141
14th627Robert GullanMari ShepherdHISCGold917(DNF)2046
15th880James HammettJess HammettHISCGold32024‑2747
16th1215Murray HampshirePhoebe WarrenHISCGold26158‑8149
17th1729Scott WallisEmma BakerHISCGold‑4823161049
18th573Will TaylorMatt TaylorLymington Town SCGold19‑3042952
19th861Duncan GlenLorna GlenParkstone YCGold‑726202854
20th985Flynn DaviesCaitlin MorleyBurnham SCGold‑5319103160
21st1709Robert RichardsonLizzie CattermoleRWYCGold24‑29142563
22nd1703Craig BurltonHennie BurltonRoyal Southern YCGold182522‑7865
23rd1680Rory OdellHenry JamesonHISCGold2‑48273766
24th1439Jamie HarrisEllen MainWessex SCGold13‑72124166
25th1521Matt VenablesBethan MatthewSutton SC/Royal Thames YCGold1212‑504367
26th17Chris WebberNicki WebberPevensey Bay SCGold222425‑3571
27th1510Brendan LynchEllen ClarkEast Lothian YCGold42‑45132176
28th629Rob HendersonElouise MayhewSalcombe YC/Royal Harwich YC/WaldringfieGold30‑49331881
29th1447Stephen VideloRebecca VideloWaldringfield SC/Frensham Pond SCGold16‑56185286
30th1069Iain BirdFresh AbendsternRDNB YCGold‑4137391389
31st1634Cam StewartGeorgia BoothHISCGold2916‑544489
32nd1625Karen OldaleJo HewitsonParkstone YCGold2822‑824292
33rd1667Owen BowermanAnnabelle OrmeHISCGold3333‑883298
34th1391Tim HireAbby Hire / Kate WharmbyRoyal Lymington YC/Lymington Town SCSilver‑6839577103
35th964Chris ThomasVerity HopkinsWeir Wood/Broadstairs SCSilver203647‑100103
36th1474Calum BellTony FitzgeraldHelensburgh SCGold453226‑48103
37th1434Freddie PetersArchie StokesHISCGold527(DNF)46105
38th1237Tom AhleidTristan AhlheidFrensham Pond SCSilver5626‑6523105
39th1722Morgan PeachCharlotte HooperRoyal Torbay YCGold‑55543617107
40th1633Tom HewitsonLucy HewitsonHISCGold(DNF)514812111
41st864Matthew ShorrockFaye ChattertonFrensham Pond SCGold‑82382945112
42nd1673Harry ChattertonAaron ChadwickWaldringfield SCGold3618‑7260114
43rd1458Gus DixonBen ToddHISCGold21‑663856115
44th297Mark ThomasNick WilliamsBroadstairs SCSilver374446‑71127
45th1562Andy Le GriceWilliam Le GriceWarsash SCSilver‑109357619130
46th1078Merrick StanleyVictoria UptonLlandegfeddGold32‑955147130
47th796Dan VincentElla VincentRNSA/Stokes Bay SCGold‑95317133135
48th1179Archie PennRobert GiardelliWaldringfield/West KirbySilver‑60554139135
49th1681Bertie FisherCharlotte FisherItchenor SCGold62‑692351136
50th805Larissa ConnabeerJames GrummettRoyal Torbay YCGold‑64574534136
51st1160Louis JohnsonRupert JamesonHISCGold23‑815659138
52nd458Oliver DixonAnnie HammettRoyal Hawrich YCSilver‑77683240140
53rd1720Chris MayhewNicole MayhewRHYC/WSCBronze4063‑8638141
54th736Olly PetersSam WebbHISCSilver‑74286153142
55th1366Oscar CawthorneHenry HeathcoteShustoke SCSilver50‑141849143
56th1Kuba StaiteMegan FarrerHISCSilver31‑764072143
57th598Aiden MitchellElla MitchellHISCSilver(DSQ)913716144
58th1577Ollie EvansJames Rudd‑JonesWessex SCGold15‑904289146
59th1432Andy CornahBecky CaigerWest Kirby SCGold‑111624936147
60th1308Mark OakeyJess SmithHISC/Cardiff BaySilver4440‑12663147
61st956Ewan GribbinOlivia JacklinPaignton SCBronze595834‑65151
62nd1165Sarah PickardRachel JenkinsBowmoor SC/HISCSilver4734‑11573154
63rd719Isabelle FellowsJames DowrickYealm YC/Porthpean SCGold39‑976649154
64th597Emmy WalkerOllie MeadowcroftWarsash SCSilver25‑807557157
65th1621Henry HallamAshley HillSt Mawes SCGold‑66614355159
66th1670Emilia HoldenOllie HoldenHISCGold3543‑11783161
67th1639Dom LewisLainey TerkelsenBosham SCGold67‑783067164
68th1559Leo WilkinsonJulia StaiteHISCBronze6967‑13030166
69th1073Matt Lulham‑RobinsonWill WardClapham Model YCGold73‑832180174
70th1048Andy SticklandBecky PearsonThorpe Bay YCSilver4942‑15288179
71st1694Bruce GrantMaddy Kirk / Will GrantItchenor SCSilver57‑986362182
72nd1628Matt FowlerLynne RatcliffePevensey Bay SCGold‑98844458186
73rd1607Chris JamesJames HallHISCSilver867335‑102194
74th1094Max SydnehamAnne SydenhamHISCSilver34‑1168182197
75th740Ben HardenLucy ElleryBurnham SCGold54‑747474202
76th1021Cameron HarrisAlex EatonWaldringfield SCBronze796558‑101202
77th735Dylan McPhersonSam BlakerBurnham SCSilver518568‑131204
78th1617Alex CurtisRaffi GracieHISCSilver61‑926479204
79th1421M.J. GiffordMaksym DatsenkoWaldringfield SC/Sdushor KyivGold836062‑119205
80th1313Katy JenkinsFreddie WestwellBowmoor SCSilver872794‑137208
81st1731Ralph NevileCharlie ChignellFrensham Pond SCSilver80‑1516761208
82nd1262Felix CrowtherKrystal LawQMSCSilver‑101825275209
83rd1535Anna SturrockMarc HegerHelensburgh SCGold9046‑13277213
84th91Charlie GranZeb FellowsHISCSilver705985‑106214
85th1663Hattie CollingridgeAlex Bell‑JonesWaldringfield SCBronze929431‑117217
86th1340Ed HarrisArchie GoodheadChew Valley Lake SCSilver‑104777864219
87th1573Henrik AsplundGeorgina KingGuernsey YCSilver65105‑10750220
88th1721Mike WarwickerKate FitzsimmonsBough Beech SCSilver4670106‑112222
89th1301Millie IrishGabriella BurltonDraycote Water SCGold‑106798954222
90th419James BaylissLucinda BaylissItchenor SCSilver1025270‑144224
91st1395Nigel BirdAndy BirdRYASilver‑1271026070232
92nd371Will AdlerMattis PrinceCastle Cove SCBronze‑1594187109237
93rd1699Douglas CalderLizzy GallowayRNSAGold96‑1185985240
94th1643Sam GoultSarah McEwanFrensham Pond SCSilver63‑939386242
95th785Andrew WishartNina LuckmannQMSCSilver76‑1129776249
96th1173Alice DavisJoe BlakerDraycote Water SCSilver84‑1138087251
97th172Joseph WarwickerHugo ValentineBough Beech & Shoreham SCSilver888877‑97253
98th1467Raulf BerryPhoebe PetersHISCBronze10550‑13499254
99th989Giles KuzykBen WebbWWSC London CorinthianSilver8975‑13791255
100th456Sam JonesLouise DavisHISCBronze99‑1469269260
101st1413Pippa CropleyLewis BowenUMSCGold93‑11110366262
102nd1054Martyn JonesClare JonesHISCSilver71‑1159894263
103rd977Bettine HarrisAnna HorackovaBristol Corinthian YCSilver120‑1556984273
104th653Ryan RobinsonMichaela RobinsonRoyal Natal YCBronze7896‑141103277
105th1392Juliette KennedyOliver DennisCUCrCSilver10086‑12092278
106th939James JohnsonTom JohnsonRoa IslandBronze81‑13210893282
107th845Tiger TellwrightHarley StoneWykehamist SCBronze58‑131100125283
108th1350James GiffordIsobel StewartRoyal Tay YCBronze12810453‑148285
109th1506Jonny ThompsonWill HeathcoteFrensham PondSilver11647(DNF)124287
110th1304Rob LloydWill GreensladeRock Sailing & Waterski ClubSilver9410391‑104288
111th1333Oliver RaynerRalph CawthorneYorkshire Dales SCGold11053131‑145294
112th981James ClemetsonOliver ClemetsonTrearddur Bay SCSilver(DNF)8911890297
113th1348Sophie DennisEmma WellsHISCSilver85114104‑118303
114th439Josh AdamsCat SearsUBSCSilver10771‑161129307
115th1654Noah ReesJasmine GoslingLymington Town SCSilver118124‑13368310
116th1543Scott WilkinsonZoe NieveenWessex SCBronze103110101‑120314
117th211James MorsonFiona HarringtonWeir Wood SCSilver‑117108102105315
118th1383Oliver Cage‑WhiteEmily Wingfield DigbyASASilver113‑12396110319
119th1182Andrew NunnDaisy NunnWaldringfield SCSilver122‑1259998319
120th381Will JarmanOllie FellowsWarsash SC/Castle Cove SCSilver‑114101105114320
121st1370Thomas DawsonSam KnealeLiverpool University SCSilver126‑13983123332
122nd1151Jake HardmanEmma HartleyHISCSilver115‑147109108332
123rd1684Amy BoyleEsme BarracloughSt Mawes SCSilver‑133109112113334
124th1433Blythe BerryDilly AlaHISCBronze1449995‑149338
125th1526Sonia EvansAlastair RimmerN/ABronze11287140‑146339
126th1390Syd McLeanTom McLeanHISCBronze130100110‑135340
127th533James CunnisonGabrielle MascioItchenor SCBronze123‑14312396342
128th1376Theo WilliamsMillie AldridgeWPNSAGold108128‑151116352
129th1834Calum HealeyRebecca ColesHISCSilver140‑16073143356
130th594Kyle BrownMadeline StrugnellRestronguet SCBronze‑135122124111357
131st1309Finbarr WormwellEloise NieveenHISCSilver136‑15412995360
132nd1200Ollie HawkinsImi BellfieldLooe SCBronze97142122‑173361
133rd1660Ben GoultAlex McEwanFrensham Pond SCSilver119135111‑138365
134th1436Sean NeeLorna NeeFrensham Pond SCBronze75‑161138154367
135th1235Mike CalvertSophie HarrisHISCBronze125138‑144107370
136th604Sam DavisAmy Hinsliff‑SmithPoole YCBronze14813690‑156374
137th1277Tilda BrayshayAlice CarterYorkshire Dales SCBronze‑147121116139376
138th728Adam CatlowMartyn CatlowLeigh & Lowton SCBronze137‑16779161377
139th1011Jake MillerEmily MillerHelensburgh SCSilver91106(DNF)DNC380
140th830Ben TuttleAbigail TuttleHISCBronze‑152120114147381
141st1152Emily DavisJo TribeDraycote Water SCBronze‑131129127127383
142nd626William HomewoodEuan EtheridgeLymington Town SCSilver‑151117135132384
143rd1345Ellen MorleyTom MulderBurnham SCSilver121‑158145121387
144th1638Angus CollingridgeInes GreenWaldringfield SCBronze139‑145119130388
145th1080Rose HallamBenjamin MarsdenSt Mawes SCBronze‑156107149134390
146th1285Holly MitchellSophie WatsonHISCBronze150127113‑175390
147th1100Bridgitte NeeLibbie BushFrensham Pond SC/WSCBronze‑145134121136391
148th446Toby SlumpPeter SlumpFrensham Pond SCBronze134‑159142128404
149th512Angus KilpatrickFinn ElliotHISCBronze143‑172125140408
150th1209Toby BushAmelia MayhewWaldringfieldBronze146150‑155115411
151st541Milly TregaskesTaryn BanksRestronguet SCBronze‑155133150133416
152nd753Liam SchiessJames BassomSwansea University SCBronze142‑152128151421
153rd1478Ben TeagueJaz BooteAbersoch SCBronze154126‑164142422
154th1128Andrea StenhouseAlec StenhouseEssex YCBronze‑165137146141424
155th1243Paddy JefferiesJon MitchellItchenor SCSilver149119157(DNC)425
156th812Harry GilchristGeorge ZavosItchenor SCSilver129149148‑152426
157th1036Hannah CarruthersMimi SlumpFrensham Pond SCBronze132148(DNF)150430
158th322Freya BrownGrace O'HalloranRestronguet SCBronze168130143‑169441
159th840Torrin BlazebyKatie BarracloughWest Kirby SCBronze141(DNF)DNC122446
160th1402Ben DeardenFfion MorganYorkshire Dales SCBronze160144147‑163451
161st250Martin GoultAlastair McEwanFrensham Pond SCBronze138153‑166164455
162nd307Charlie WhelanEllie MaynardWPNSABronze124166‑170168458
163rd356Will HopesEmma BennettLymington Town SC/Whitefriars SCBronze‑164162139158459
164th1631Felix GibbonsOscar GibbonsExe SCBronze153157156‑162466
165th689Victor MatthewsEliza HylandsHISCBronze162140165‑166467
166th1236Emma CraneRoisin O'HalloranRestronguet SCBronze‑157156154157467
167th1610Alice LucyGeorgie KnatchbullRutland SCSilver158‑170158155471
168th1363William ShepherdFiona NeeFrensham Pond SCBronze163‑169159153475
169th775Ian JubbSteph BadcockHISCSilver‑167163162160485
170th758Jack PriorCaitlin WilliamsHISCBronze173(DNC)136177486
171st967Graham FlynnDarcie FlynnThe Chase SCSilver(DNC)DNCDNC126492
172nd674Hazel WhittleFay AllenWaldringfield SCBronze169164‑172159492
173rd1260Toby GreatorexHenry LangfordEmsworth SCBronze161165167‑176493
174th540Beatrice GreenLucie NunnWaldringfield SCBronze(DNF)DNC153165501
175th236Richard DeanSam NeeFrensham Pond SCBronze166168‑169167501
176th1338Tristan WhittleEmilia MayhewWaldringfield SCBronze172‑173163170505
177th461Joe ReidCharlotte CoxExe SCBronze170‑171168171509
178th254Richard RobinsonThomas RobinsonStokes Bay SCBronze(DNC)DNC160172515
179th1586Anna CoxAngus BaileyExe SCBronze171‑176171174516
180th883Joshua DackBen ReedBurghfield SCSilver175174(DNC)DNC532
181st1047James NichollsAntigone BrackenChelmarsh SCBronze174175(DNC)DNC532
182nd1299Will NoyWill KingHISCBronze(DNF)DNCDNFDNC549

Related Articles

RS200 SW Ugly Tour overall
Bronze fleet won by young teenagers who pushed into 8th overall! Congratulations to the winners of the 2022 West Country Boat Repairs RS200 SW Ugly Tour! Posted on 14 Nov
Entry open for RS200, RS400, RS800 European event
Fleets will return to the ever-popular Circolo Vela Torbole in 2023 The RS Class Association are delighted that the RS200, RS400 and RS800 fleets will return to the renowned and ever-popular Circolo Vela Torbole, on Lake Garda for the RS200 & RS400 Eurocup and the RS800 European Championship 2023! Posted on 12 Nov
Harken RS End of Seasons Regatta
A grey but breezy November day at Rutland for the RS200s Amongst the chaos of the Rutland car park, six RS200s rigged on a grey but breezy November day for the Harken RS End of Seasons Regatta. The forecasted rain hadn't materialised, but the breeze was picking up nicely as racing kicked off on time. Posted on 10 Nov
RS200 SW Ugly Tour at Chew Valley Lake
Unseasonably warm weather and the promise of breeze attracts 26 entries Unseasonably warm weather and the promise of breeze greeted the 26-strong RS200 fleet, for the finale of the Westcountry Boat Repairs sponsored SW Ugly tour. Posted on 31 Oct
Salcombe Gin RS200 Masters preview
A new event for next year, to be held at Hayling Island The RS200 Class Committee have announced a new event for 2023, the Salcombe Gin RS200 Masters Championship, an idea spearheaded by the class's new Master's Rep, Jon Chapman from Budworth SC. Posted on 24 Oct
Harken sponsor RS End of Season Regatta
Taking place at Rutland Sailing Club on 5-6 November To celebrate the close of a superb year of racing eight RS classes are invited to the Harken RS End of Seasons Regatta hosted by the RS Class Association and Rutland Sailing Club 5th - 6th November 2022. Posted on 22 Oct
RS200 Northern Tour at Budworth
Some exciting and very close racing in the final event of the series A strong turnout from Budworth's 16-strong home fleet together with visitors from Bassenthwaite, Leigh & Lowton and Yorkshire Dales made for some exciting and very close racing in the last event of this year's Northern Tour. Posted on 17 Oct
RS200 SEAS at Burghfield
Conditions show absolutely no respect for sailing CVs of competitors Alongside the RS400s and 500s, a thirteen-boat fleet of RS200s stacked with talent gathered at Burghfield for the penultimate round of the South East Area Series (SEAS). The conditions showed absolutely no respect for the CVs of those assembled. Posted on 16 Oct
The RS Games 2022
What does it take to pull together an event of this magnitude? From the 21st of July through to the 5th of August, RS Sailing held the third quadrennial RS Games hosted by Weymouth & Portland National Sailing Academy. Posted on 15 Oct
RS200 Rooster Championship Tour 2023
Bringing together all of the major UK championships for the class The RS200 Class Association have announced a New RS200 Rooster Championship Tour for 2023, bringing together all of the major UK championships for the class into a single series of 5 events. Posted on 11 Oct