Please select your home edition
Edition
Noble Marine 2020 - LEADERBOARD

Noble Marine West Country Boat Repairs RS200 National Championship at Exe Sailing Club - Day 4

by Will Ward 18 Aug 18:36 BST 15-19 August 2021

Day 4 - Rapaura Springs Wine Day - started a little slower than the last few days with a few sore heads in the boat park after an absolutely huge party the night before.

A massive thank you has to go out to Pete Vincent, from West Country Boat Repairs for sponsoring the night and event and putting on such a good band for us all, making last night one of the big RS200 socials to remember.

The first race was a big game of banging the right and holding on. Scott Wallis & Emma Baker managed to bring home the win from James & Jess Hammett in second and Marcus Tressler & Faye Chatterton in third.

In the second race the breeze built and came back to the right. Ian Martin & Chris Catt managed to hold onto first after a big clawback from James Peters & Maddy Anderson in second and Arran Holman & Toby Lewis in third.

Today has certainly been a moving day, with all lucky winners receiving bottles of Rapaura Springs wine.

The fleet is ready for one final day tomorrow to see who can bring home the title!

See event website for official noticeboard, social programme and more.

Results after day 4:

PosFleetSail NoHelmCrewClubR1R2R3R4R5R6R7R8Pts
1stGold1675James PetersMaddy AndersonHISC31431‑5‑23214
2ndGold1611Arran HolmanToby LewisClapham Model YC2224‑101‑25314
3rdGold1680Rory OdellHenry JamesonHISC97311‑6596‑3145
4thGold1626Edd WhiteheadAnna HorackovaParkstone YC/Filey74‑29‑2442151446
5thGold629Rob HendersonMat CurrellLymington Town SC85(DNF)834‑331846
6thGold1609Tom DarlingCharlie DarlingHISC43106‑121211‑4146
7thGold1702Hamish WalkerEmma HiveyRoyal Navy SA/ASA116112‑161510‑1755
8thGold1603Ian MartinChris CattBurghfield SC130913‑35‑365159
9thGold1698Tom GoodeyRichard ThomasRNSA10912176‑81‑35660
10thGold1722Morgan PeachAmy SparksClapham Model YC1387‑5353‑462662
11thGold880James HammettJess HammettHISC‑2115‑24201482968
12thGold1073Martin WrigleyWill WardClapham Model YC‑272016‑2321322578
13thGold1029Nick RobinsIzi DaviesHISC6266149(DSQ)19‑3880
14thGold1570Robbie KingBethan MatthewClapham Model YC19105‑212118‑241588
15thGold1215Murray HampshirePhoebe WarrenClapham Model YC2612‑471217217‑3495
16thGold1667Olly TurnerSam MottersheadStarcross YC151130317‑334‑3698
17thGold1639Dom LewisLainey TerkelsenBosham SC2216141825‑46‑47499
18thGold1540Lee SydenhamMax SydenhamHISC513‑421028‑302030106
19thGold1270Alex SmallwoodOli JaggerDWSC1429‑3191325‑3627117
20thGold1657Tom HewitsonJo HewitsonHISC3537851916‑71‑61120
21stSilver1510Brendan LynchEllen ClarkEast Lothian YC(RET)361478‑492112125
22ndSilver1673Harry ChattertonAaron ChadwickWaldringfield SC232728‑4826‑311610130
23rdGold16Chris WebberNicola WebberPevensay Bay SC1217‑33323111‑4229132
24thGold1709Robert RichardsonIsabel AbbattUllswater YC18253236‑546‑3816133
25thGold1069Isaac MarshFresh AbendsternRNDB YC2031351‑3835‑4513135
26thGold1348Elliott WellsEllie KeersHISC‑48‑47214220221721143
27thGold1628Matt FowlerLynne RatcliffePevensey Bay SC3014‑553829‑50287146
28thSilver1432William CaigerCaitlin MorleySevenoaks241822292232‑50‑35147
29thGold1365John TeagueNaomi PoundBristol Corinthian YC5028‑51281523‑658152
30thGold1012Freya BlackChris ThomasWPNSA‑916317163919(RET)11165
31stSilver1515Ben Hutton‑PenmanNiamh DaviesRoyal Corinthian/Burnham39DGB38‑4423279‑44168
32ndGold1458Gus DixonBen ToddHISC33381515‑62‑524324168
33rdGold1337Scott WallisEmma BakerLymington Town SC46‑74487‑7029140171
34thGold1439Jamie HarrisBettine HarrisWessex SC‑5742252533‑83839172
35thGold920Oliver AldridgePhoebe ConnellanParkstone/Middle Nene‑42193639307‑5342173
36thGold1136Marcus TresslerFaye ChattertonMiddle Nene SC‑5348‑56275217328175
37thGold1659David JessopSophie MearHISC2935‑74261856‑7322186
38thGold965Haydn SewellCallum FarndenChew Valley‑5540451911‑572648189
39thSilver1046Rhys LewisJoe BradleyHISC4739133344‑4813‑53189
40thGold1634Cam StewartAnnie HammettHISC17223730(DSQ)‑663056192
41stGold1676Paul CullenGeorgia BoothWeir Wood SC‑70322022682041‑83203
42ndGold985Flynn DaviesHolly DabsonBurnham SC6421‑7154‑80143219204
43rdGold626Will TaylorFiona MulcahyLymington Town SC2534344932‑5131‑64205
44thGold846Jeremy StephensJames StewartPenzance SC445418452726‑87‑80214
45thBronze1642John WilsonLaura GloverELYC51‑5239‑5246102746219
46thGold1633Louis JohnsonLucy HewitsonHISC374123‑60374739‑59224
47thGold573Matthew TaylorAlex Bell‑JonesRoyal Mersey YC16‑67193756‑595747232
48thGold805James TaylorLarissa ConnabeerStoke Gabriel BA4143‑613442‑532943232
49thSilver418Fred MainwaringLiz MainwaringExe SC3124DGBDGB‑74‑746325240
50thGold861Duncan GlenLorna GlenParkstone YC4557403541‑68‑6032250
51stSilver1508Chay TaylorElla PhelpsBurnham SC285349‑10024‑784851253
52ndSilver1333Alice DavisJoey TaylorGreat Moor SC5446(RET)‑6734345533256
53rdSilver1573Henrik AsplundGeorgina KingGuernsey YC595526‑743637‑7250263
54thSilver1413Jenny CropleyAlex Plattn/a43‑8754556928‑7920269
55thBronze796Ben SwyerElla VincentQMSC383346‑575055‑5649271
56thSilver1078Merrick StanleyVictoria UptonExe SC/Llandegfedd SC522344‑72‑71604463286
57thSilver1617Alex CurtisRaffi GracieQMSC/RSC5656‑604648‑703754297
58thBronze785Andrew WishartIona DeaconQMSC‑9070536279‑1051223299
59thGold1621Henry HallamAshley HillSt Mawes SC(RET)454165474261‑74301
60thSilver964Chris ThomasVerity HopkinsBroadstairs SC34507063‑72‑713462313
61stSilver735Dylan McPhersonDavid McPhersonBurnham SC404958715843‑104‑85319
62ndSilver1039Mark ThomasNick WilliamsBroadstairs SC(DNC)(DNC)789057441437320
63rdBronze211James MorsonFiona HarringtonWeir Wood SC49‑686441635466‑98337
64thSilver1179Archie PennErin MarksWaldringfield SC63516968‑85‑851869338
65thSilver1262Felix CrowtherKrystal LawWembley SC62584359‑816554‑79341
66thSilver1048Andrew SticklandBecky PearsonThorpe Bay YC6865524053‑11064‑81342
67thSilver1055George KennedyJosh LightfootParkstone YC656027‑736472‑7657345
68thSilver1340Edward HarrisMaddie HarrisWaldringfield SC(RET)(DNC)505840615882349
69thGold1445Peter 'Ugly' VincentKirsten GlennLlandegfedd SC‑836181(DNS)83404052357
70thSilver383Oliver Cage‑WhiteEmily Wingfield DigbyBroadstairs SC727257‑77456451‑96361
71stSilver786Oliver DixonMillie AldridgeRoyal Hawrich YC76626566‑10238‑8658365
72ndBronze1721Mike WarwickerKate FitzsimmonsBough Beech SC3271‑92645969‑9871366
73rdSilver1568Katie DaviesGrace SummersItchenor SC‑937572‑7976244973369
74thSilver1527Kevin DruceAlastair WilsonRickmansworth SC5892(DNC)(DNC)61416865385
75thBronze1684Amy BoyleRoisin O'HalloranSt Mawes SC607376516067‑95‑92387
76thBronze864Ben ShorrockLucy KnottFrensham Pond SC6783‑945049‑896772388
77thSilver1324Oscar WrightAnnabel FiskItchenor SC6659‑83766677‑10155399
78thBronze1390Syd McleanWill HopesHISC81‑97‑1019643627545402
79thSilver1577Tom CollyerJessie MainWessex SC61(DNC)674391‑1017467403
80thSilver1243Paddy JefferiesPippa CropleyItchenor SC796973565573‑94‑84405
81stSilver1345Jo TribeEllen MorleyBurnham SC6977‑806951‑958076422
82ndBronze1543Oliver HolmesScott WilkinsonWessex SC82‑9059848263‑8560430
83rdBronze1663Hattie CollingridgeKatie SparkWaldringfield SC77826875‑99‑886270434
84thBronze1638Angus CollingridgeConnor LineWaldringfield SC786466869258‑93‑94444
85thSilver1370Tom DawsonSam NealeLiverpool Uni SC/Cardiff Bay85‑98‑938367807766458
86thBronze462Will QuereeWill HoldenSt Catherines SC73796261(DNC)(DNC)10388466
87thGold1395Nigel BirdAndy BirdRYA926685‑99‑103825986470
88thBronze939James JohnsonTom JohnsonRoa Island897889879039‑92‑107472
89thBronze430Mike CalvertSophie HarrisHISC7476867878‑9681(RET)473
90thBronze1383Will PennyImogen Cage‑WhiteHorning SC‑104818481934591‑102475
91stBronze1309Oliver KingZoe NieveenWessex SC808088‑95757590‑91488
92ndBronze356Alex WhitfieldEmma BennettRoyal Western YC71969088‑977969‑108493
93rdBronze1021Cameron HarrisMax Stennett‑HowardWaldringfield SC86886380‑10091‑10290498
94thBronze1433Blythe BerryDilly AllaHISC‑98857991‑111878378503
95thBronze787Nathan MuggeridgeLeo MuggeridgeWimbleball SC7586‑10492879088‑111518
96thBronze486Jon JamesSophie CrookExe SC‑105‑1059870777697101519
97thSilver1338Willow BlandEmma McKnightWaldringfield SC9989‑103(DNF)94948268526
98thBronze879Scarlett AndersonLydia StevensonRoyal Corinthian YC888491‑9886‑988989527
99thSilver489Simon HammentJess HarmanPapercourt SC96‑9975947397‑10693528
100thSilver163Sophie OtterCarys RanderiaHISC(DNC)10187(DNC)961037075532
101stBronze1080Rose HallamBenjamin Marsden/Ffion MorganSt Mawes SC‑10891‑1009389847899534
102ndBronze1536George PotterEllen MainWessex SC949377‑1028499‑10895542
103rdBronze1402Ben DeardenAlice CarterYorkshire Dales SC(RET)(DNC)99899810752100545
104thBronze1358Charlie WhitakerLucy GatesBudworth SC3644(DNF)(DNC)DNCDNCDNCDNC560
105thBronze361Grant BoorerJonathan CarrStarcross YC10694(DNC)(DNC)958684103568
106thBronze1695Jamie PopeKitty PopeWhitstable103(DNC)958210893‑110109590
107thBronze1467Donald FrancisLauren FrancisGoring Thames SC84106(DNC)(DNC)88100100112590
108thSilver1200Imogen BellfieldHarry TillingWaldringfield SC951049697101‑106‑10597590
109thSilver840Torrin BlazebyElla MarstonWest Kirby SC1011078285105(RET)114(DNC)594
110thBronze817Sophie RavenCerys MorganExe SC8710397103‑112102‑107106598
111thBronze1631Felix GibbonsOscar GibbonsExe SC100100(DNC)(DNC)11410899104625
112thBronze1066Campbell ManzoniAmy SandersonQMSC(DNC)(DNC)102101DNCDNC9687626
113thBronze488Robert AdamsJohn AdamsExe SC97(DNC)(DNC)DNC109RET10977632
114thBronze1076James AbbattMaia HallamUllswater YC10795(RET)(DNC)106104112113637
115thBronze1152Emily DavisNikki TaylorGreat Moor SC102108(DNC)(DNC)107109111105642
116thBronze536Louis Hockings‑CookeStewart MastersExe SC(DNC)102(DNF)DNS110111113110666
117thBronze1691James ShrivesJimmy MorganRNSA/Restronguet(DNS)(DNC)DNCDNC10492115RET671
118thBronze461Joe Reid/Morgan TurnerCharlotte CoxExe SC(RET)(DNC)DNCDNC113DNF116114703
119thBronze1586Anna CoxAngus BaileyExe SC(RET)(DNC)DNCDNCDNFDNF117DNF717

Related Articles

What a summer it's been!
RS home you've all had loads of memory-making moments on the water We hope you have all had loads of memory-making moments on the water! It has been so great seeing everyone again at RS events, socials and Shows - it really feels like we have got the RS family back together this year and we can't wait for 2022! Posted today at 2:15 pm
Waldringfield Cadet and U21 RS200 Open
Back to its traditional timing of October half term this year The Waldringfield Cadet Open went back to its traditional timing of October half term this year to accommodate a busy summer of Cadet sailing. Posted on 27 Oct
RS200 SEAS Open at Island Barn Reservoir
Traditional warm welcome and complimentary bacon butties Well done to David Jessop and Sophie Mear on winning the 2021 SEAS Open at Island Barn Reservoir Sailing Club. Posted on 25 Oct
RS200 SW Ugly Tour at Chew Valley Lake
Challenge set in the lead-up and the fleet delivered A challenge was set in the lead up to this season's final event, by sponsor Pete Vincent of Westcountry Boat Repairs, to get 35 entries. For a regional circuit event, this really is quite a high target, but not for the RS200 Ugly tour! Posted on 25 Oct
Sailing Chandlery RS200 Northern Tour 2021 Overall
Congratulations to Ollie Groves and Esther Parkhurst from Beaver SC Congratulations to Ollie Groves and Esther Parkhurst from Beaver SC, winners of the Sailing Chandlery RS200 Northern Tour 2021. Posted on 21 Oct
2021 RS200 Inlands at Grafham Water
33 hardy teams turned up ready to compete All three fleets arriving at Grafham Water Sailing Club (GWSC) were warmly welcomed by their team who were to go on to put on a superb event across the weekend, despite the challenging forecast. Posted on 20 Oct
RS200 Northern Tour at Budworth
Some exciting and very close racing with a strong home fleet A strong turnout from Budworth's fifteen strong home fleet together with visitors from Beaver, Burwain and Yorkshire Dales made for some exciting and very close racing in the last event of this year's Northern Tour. Posted on 19 Oct
Kites flying high
Over the past couple of weeks 138 of the best kite foilers gathered in Sardinia I'm not going to lie; I was disappointed when the International Olympic Committee raised concerns about the Mixed Offshore Doublehanded event at the Paris 2024 Olympics. Posted on 19 Oct
Top amateur dinghy crew Fiona Clark passes away
'Running Girl' pulled the kite up so fast you'd wonder if it was electric Fiona Clark was an outstanding amateur dinghy crew, a shining light especially in the RS200 and RS400 fleets. Elaine Watkin Jones shares the thoughts of some of the country's top dinghy sailors and her personal memories of a special sailor. Posted on 15 Oct
60th Endeavour Trophy at Burnham overall
Olympian Luke Patience and Mary Henderson win After a couple of mixed results on the opening day yesterday, including an OCS, silver medallist Luke Patience and Mary Henderson won the Endeavour Champion of Champions title with two final race wins, writes Sue Pelling. Posted on 11 Oct