Please select your home edition
Edition
Lennon Thermalite 728x90 1

72nd North West Norfolk Week

by Duncan Ellis 12 Aug 14:54 BST 24-31 July 2021
72nd North West Norfolk Week © James Sidgwick

This year saw the 72nd edition of North West Norfolk Week take place having lost only last year's sailing in its history.

The racing this year was split into four fleets comprising, National 12s, OKs (making a welcome return for the first time for some years), Allcomers 1 and Allcomers 2 with a total of 57 boats taking part at some stage during the week.

Racing kicked off at the Ouse Amateur Sailing Club based at Saddlebow this year in moderate breeze with sailing taking place both days of the first weekend before the fleet headed along the coast.

The sailors then headed to Wells for an early Monday start with a forecast of little wind which proved the case. After the fleets made it to the starting area with a little help of a tow against the tide, racing eventually got under way when a slight breeze filled in to get the race in.

Then it was off to Blakeney for two days racing this year which saw the first day see the fleets covering most corners of Blakeney on day 1 in a light to moderate wind then day 2 with the breeze strengthening a shorter course was used with more laps.

Wednesday night saw the sailors checking the various wind forecasts for Thursday at Overy looking for a forecast that would be low enough to get afloat! As it turned out the wind predictions were correct with only a few mad OK sailors and a couple of Allcomers making the start line and with the OKs doing the wrong course was left to the Allcomers to pick up the results.

Finally, it was off to Snettisham for two days champagne sailing off the beach to end the event with four races to complete the series.

After two years away this unique week still did not disappoint!

For full results go to www.norfolkweek.co.uk

National 12 Overall Results:

1st 3531 Steve Sallis/Joanne Sallis (Hykeham SC) 10pts
2nd 3525 Ian Gore/Alex Gore (Up River YC) 12pts
3rd 3551 George Finch/Lucy Finch (Royal Harwich YC) 24pts
4th 2957 John Sears/Catherine Sears (Notts County SC) 35pts
5th 3528 Peter Miatt/Jack Gore (Carsington SC) 37pts

OK Dinghy Overall Results:

1st 95 Duncan Ellis (Overy Staithe SC) 8pts
2nd 68 Rodney Tidd (Overy Staithe SC) 17pts
3rd 2177 Simon Turner (Overy Staithe SC/ Ouse Amateur SC) 19pts
4th 2230 Paul Bloom (Ouse Amateur SC/Snettisham Beach SC) 28pts

Allcomers 1 Fleet Overall Results:

1st RS Aero 9 2865 Ben Charnley (Ouse Amateur SC) 10pts
2nd Laser 188081 Graham Ireland (Royal Harwich YC) 15pts
3rd Laser 201690 David Matthews (Burghfield SC) 19pts
4th RS Aero 9 1492 Hugh Jones (Blakeney SC) 29pts

Allcomers 2 Fleet Overall Results:

1st Streaker 2121 Ian Bradley (Ouse Amateur SC) 9pts
2nd Streaker 1654 Peter Matthews (WOBYC) 18pts
3rd Laser Radial 175698 Anna Jones (West Kirby SC) 23pts
4th Streaker 1763 Paul Jago (Girton SC) 27pts