Cork Week at the Royal Cork Yacht Club - Day 5
by Jean Kearney 22 Jul 2006 11:23 BST
15-21 July 2006
Cork Week 2006 ended with a blast of southerly wind and sunshine for the 5000 sailors and 400-plus boats racing off Ireland's south coast on Friday (21st July). Just one short race ended the series as crews prepared for delivery trips home or westwards to the scenic cruising grounds of West Cork.
A perfect set of six first place results secured the Boat of the Week trophy for Colm Barrington's Ker 50-footer Magic Glove while his Class Zero rival Nick Lutte won the Prix d'Elegance trophy for his Mark Mills DK46 Shockwave.
Cowes' Robin Aisher took the helm of Irish IRC Champion Antix to race as Yeomatix for the week in the competitive Class 3 and the Corby 35-footer won the 30-boat division to receive the trophy for Top RCYC Boat of Cork Week.
Across the classes, there was mix of the predictable and down to the wire results. Benny Kelly's first generation Transpac 52 Panthera continued on to win Class Super Zero while Ger O'Rourke's Chieftain won the final race to secure the runner-up slot.
Conor and Denise Phelan's Jump Juice held out against David Dwyer's marinerscove.ie to win Class One though for a time during the Harbour Course it appeared that the tables may at last have been turned on the class leader.
Bernard Gouy from France ended his visit to Ireland with success on Inis-Mor in IRC Class 3 after a highly consistent week of first and second places that left him with a clear 12-point lead over Bengal Magic from Northern Ireland.
Irish paralympic sailor John Twomey from Kinsale Yacht Club topped the 30-strong IRC Class 6 fleet on his Sonar keelboat Fawkes with his second race win of the week just edging Stephen Rees Throbber into second overall.
Amongst the Sportsboats, Peter O'Leary was confirmed overall winner of the 1720's and was joined on the podium by his brother Nicholas who edged Charles Swingland's Dark Side into third place overall in the final race of the series.
The close match race between Laser SB3 leader Ian Southworth and Christina Summerhayes and the all-woman crew of Team McLaren ended with a clear victory for the ladies despite a poor start to the final, tie-breaking race. Better upwind speed provided the needed edge to secure the class win.
Overall Results:
Boat of the Week: Magic Glove (Colm Barrington)
Prix d'elegance: Shockwave (Nick Lutte)
Top RCYC Boat: Yeomantix (Robin Aisher)
IRC Super 0
1 Panthera, Mr Benny Kelly 8pts
2 Chieftain, Mr Ger O Rourke 13pts
3 Formidable 3, P.W. Vroon 19pts
IRC0
1 Magic Glove, Colm Barrington 6pts
2 Tiamat, Tim Costello 13pts
3 Dark & Steamy, Nick & Annie Haigh 16pts
IRM
1 Werewolf, Mr Jerry Otter 12.5pts
2 Exabyte 4, Shaun Frohlich 13.5pts
3 Farrfalina, Robert Goddard 15pts
IRC1
1 Jump Juice, Conor & Denise Phelan 12pts
2 Marinerscove.ie, David Dwyer 13pts
3 Jammy Dodger, Mr Neil Martin 17pts
IRC2
1 Yeomantix, Mr Robin Aisher 10pts
2 Barafundle, Dr Neil White 14.5pts
3 Kiss, David Pinner 16pts
IRC3
1 Inis-Mor, Bernard GOUY 10pts
2 Bengal Magic, John Moorehead & Chris Ferres 22pts
3 Raptor, Hewitt/Mc'Carthy 26pts
IRC4
1 Respect, Tom Brennan 8pts
2 Fixation, Mr Nick Fullagar 10pts
3 Blue Berret Pi, E. Connellan/T. Madigan 12pts
IRC5
1 Dick Dastardly, Kinnear/Cusack/O Neill 11pts
2 Merlin, Kieran Dorgan 13pts
3 Obsession VI, Barry & David Rose 13pts
IRC6
1 Fawkes, John C Twomey 8pts
2 Throbber, Stephen Rees 9pts
3 Bandit, Ian Travers 11pts
Corporate Class
1 Joopster, Impression Sailing 14pts
2 Lancelot, Mr Andy Byham 16pts
3 Aberlady, Mrs Ann Ryan & Mr Nick Hodshon 19pts
Gentlemans Class
1 Red Rhum, Jonathon Nicholson 12.5pts
2 Crystal Light, Michael Powell 21.5pts
3 Heavens Above V, Christopher James Anderson 25pts
J109
1 King Louie, Fiona & Malcolm Thorpe 9pts
2 No Naked Flames, Andrew Allen/Colm Monahan 10pts
3 Jumunu, Alistair Ray 27pts
X332
1 X-Rated, John & Gair Gordon 15pts
2 Equinox, Emma McDonald 17pts
3 Xpletive, Michael John Crompton 19pts
Sigma 38
1 The Project, Andy Budgen / Freddie Schwin 7pts
2 Errislannan, Patrick Kirwan 19pts
3 Arbitrator, Peter Hopps and Hilary Cook 26pts
Sunsail Sunfast 37
1 PSUK, Sunsail 9pts
2 Agave Avengers, Sunsail 13pts
3 National Grid, Sunsail 14pts
Mixed Sports Boats
1 Jenga, Mr & Mrs Marie-Claude & Paul Heys 9pts
2 Elf, Christine Leiper & Robin Murray 20pts
3 No Limit, Mr Ray Cook 21pts
SB3
1 Team Maclaren, Christina Summerhayes 11pts
2 SMALL BUT STEAMY, IAN SOUTHWORTH 12pts
3 Charlie Fish-Team Steam, Team Steam 28pts
Hunter 707
1 Cacciatore, Richard A Barnes 11pts
2 Sparkle, Paul Curtis 12pts
3 Darkness, Patrick Miles 12pts
1720
1 Antix 2, Peter O Leary 22pts
2 Wet n Black, Nicholas O Leary 26pts
3 Dark Side, Charles Swingland 27pts
Beneteau 31.7
1 Flying Machine, Barry Cunningham 4pts
2 Eauvation, Jason and Debbie Corlett 9pts
3 Levante, Brian Leyden/Michael Leahy 10pts
Prima 38
1 Mighty Max 3, Andy Williams 8pts
2 Another Nods, Richard & Helen Booth 10pts
3 White Knuckles, Mervyn Hughes 16pts