Please select your home edition
Edition
Selden
Boat Insurance from Noble Marine


Full racing risks
New for old cover
www.noblemarine.co.uk
Product Feature
New - Barton Marine Outhaul Traveller cars
New - Barton Marine Outhaul Traveller cars

Colin and Oly Murray's Norfolk Punt wins the 2019 Fernhurst Books Draycote Dash

by Andy Rice 25 Nov 23:04 GMT 23-24 November 2019

Colin and Oly Murray sailed their Norfolk Punt to victory at the Fernhurst Books Draycote Dash, the first of eight events in this season's Seldén SailJuice Winter Series.

The conditions were predominantly light and overcast, with the Force 2 breeze occasionally gusting to Force 3 on Draycote Water. Starting under the black flag with three separate starts for Fast, Medium and Slow, the trapezoid course was always busy, with traffic avoidance and clear air one of the keys to success.

With the tallest rig in the fleet, the father and son duo in the Norfolk Punt made the most of the conditions where they were running at full power much of the time while most teams were still crouching. The Murrays finished 5th on corrected time in race one but then scored a hat trick of bullets in the next three races on Saturday.

Sunday was meant to bring the non-discardable Pursuit Race, although fog and lack of breeze meant that the results from Saturday's four races would determine the final positions in the Draycote Dash. So the Murrays were the winners, followed by some class acts who filled the top ten places.

Steve and Sarah Cockerill raced their RS400 to second overall, 6 points behind the winners and 4 points ahead of the third-placed team in their World Championship winning GP14, Ian Dobson and Andy Tunnicliffe. There were six top-class GP14s present at Draycote, with Sam Watson & Andy Punter finishing on equal points with Pete Gray and Geoff Edwards in fifth and sixth place respectively.

For fairly light conditions, Tom Morris & Guy Fillmore proved that an RS800 can be competitive even when they're not twin-trapezing, the Hayling Island crew coming fourth overall. Another high-performing boat from the Fast Handicap was the leading Fireball sailed by Martyn Lewis crewed by his son Daniel in seventh overall.

In total there were five former winners of the Seldén SailJuice Winter Series in the top 10 - the aforementioned Dobson & Gray, along with the defending champions, Simon and Katie Horsfield, who raced their 2000 to eighth overall, a place in front of Nick Craig (crewed by Emma Clarke) in a GP14, in turn one place ahead of tenth-placed the Scorpion of Tom Gillard & Rachael Rhodes, both of whom have won the Series on separate occasions.

Aside from the old faces, there were lots of new entrants to the Series for the first time, and a significant growth in family and youth participation.

This event also served as the Inland Championships for the Hadron H2 class, with Richard Leftley finishing first in class, and 21st overall. There are a number of classes using the Series events for class regattas, including:

  • Hadron H2 - Inlands (Dash)
  • Blaze - Fire Cup (Datchet Flyer)
  • RS Aero - Winter Championships (Oxford)
  • OK - Winter Championships (Oxford)

Contact Simon Lovesey if interested in discussing using a SailJuice Winter Series event for a class championship and/or class winter series:

The next event in the Series is fast approaching, with just a fortnight until the Datchet Flyer on on the weekend of 7 & 8 December. Enter here: www.sailjuiceseries.com

The Events

The following events constitute the Seldén SailJuice Winter Series 2019/20):

  • Fernhurst Books Draycote Dash, Draycote Water Sailing Club
    23 & 24 November 2019
  • Datchet Flyer, Datchet Water Sailing Club
    7 & 8 December 2019
  • Brass Monkey, Yorkshire Dales Sailing Club
    27 December 2019
  • Grafham Grand Prix, Grafham Water Sailing Club
    29 December 2019
  • Bloody Mary, Queen Mary Sailing Club
    11 January 2020
  • King George Gallop, King George Sailing Club
    26 January 2020
  • John Merricks Tiger Trophy, Rutland Sailing Club
    1 & 2 February 2020
  • Oxford Blue, Oxford Sailing Club
    15 February 2020

You can find out more about the Series at www.SailJuiceSeries.com

Overall Results:

PosFleetClassSail NoHelmCrewClubRatingR1R2R3R4Pts
1stFASTNorfolk Punt94Colin MURRAYOly MURRAYInvergordon Boating Club857‑51113
2ndFASTRS4001489Stephen COCKERILLSarah COCKERILLStokes Bay SC953324‑89
3rdSLOWGP1414262Ian DOBSONAndy TUNNICLIFFEBurwain SC1130‑835513
4thFASTRS8001144Tom MORRISGuy FILLMOREHayling Island SC79916‑72916
5thSLOWGP1414132Sam WATSONAndy PUNTERNantwich1130‑19731020
6thSLOWGP1414224Peter GRAYGeoff EDWARDSStaunton Harold SC1130‑2189320
7thFASTFireball15151Martyn LEWISDaniel LEWISRYA944‑181110223
8thMEDIUM200022334Simon HORSFIELDKatie BURRIDGEArmy Sailing Association / TISC11004‑4915423
9thSLOWGP1414185Nick CRAIGEmma CLARKEBurghfield Frensham1130144(BFD)1129
10thFASTScorpion2013Thomas GILLARDRachael RHODESSheffield Viking SC1025‑20571729
11thSLOWLaser Radial216646Alastair BROWN Great Moor SC1150109‑181231
12thMEDIUMComet Trio MK21503Alex HORLOCKBob HORLOCKExe SC106313(BFD)21833
13thSLOWLaser15George SUNDERLAND Olton Mere SC1108919‑29735
14thSLOWGP1414261Andy SMITHPhil HODGKINSBassenthwaite SC1130‑242010636
15thFASTRS8001124Robert GULLANMari SHEPHERDBurghfield SC799613‑701938
16thSLOWGP1414201Hugh DEVEREUXEllie DEVEREUXBudworth SC1130‑4013121338
17thFASTB14795Mark BARNESCharlotte HORLOCKWhitstable Yacht Club/Exe SC8602‑26261442
18thSLOWStreaker2126Graham SEXTON RYA11551210‑242143
19thFASTPhantom1467Norman BYRD Draycote Water SC10021121‑232355
20thSLOWOK91Russ CLARK RNSA/Stokes Bay SC1115‑2322191556
21stMEDIUMRS Aero 72439Tim HIRE Royal Lymington YC / Lymington Town SC107371242‑5861
22ndMEDIUMHadron H2115Richard LEFTLEY South Cerney SC10341523‑542462
23rdSLOWGP1414178Lawrence CREASERFergus BARNHAMHollowell SC1130‑462383465
24thSLOWGP1413161Robert RICHARDSONJohn RICHARDSONRWYC1130‑3415252767
25thFASTOsprey1347Philip MEAKINSChris DODDWarsash SC93628‑33172267
26thFASTOsprey1363Alistair RAYNARDRobert BURDEKINCarsington SC936272816‑3171
27thFAST5058914Tim BIRDMike PRIDDLEBurton SC878‑9730281674
28thFASTD‑One11Rob JONES Warsash SC971‑4834142977
29thFASTRS Aero 92891Chris LARR Northampton SC1024‑3627203279
30thFASTRS6008Richard SMITH Wilsonian SC9162232‑392781
31stSLOWLaser209976William WHITTAKER Draycote Water SC11082636‑372082
32ndMEDIUMRS200994James GEORGEHarry GEORGELymington Town SC1049551813‑6586
33rdMEDIUMRS Vareo407Luke FISHER Emberton Park SC1093312332‑5686
34thMEDIUMAlbacore8252Ricky FREASHINGHAMRichard NURSEINGHAMNorthampton SC1055‑4716314087
35thSLOWEnterprise22901Paul YOUNGNathan MCGRORYMidland SC115156296‑6291
36thFASTFireball15127Steve IRISHAndy RICEDraycote Water SC944174146‑58104
37thSLOWTopper48683James CROSSLEY Datchet Water SC13631656‑6135107
38thMEDIUMRS Aero 72603Ellie CRAIG Draycote Water SC1073‑63373339109
39thSLOWEurope332Emma PEARSON Stokes Bay SC1141‑45393536110
40thFASTFireball15130Dan JOHNSONBen LATHAMWeston SC94432‑583050112
41stMEDIUMRS200458Nigel PEPPERDINEDiana PEPPERDINEStaunton Harold SC104954‑592141116
42ndFASTRS300523Harry MCVICAR Draycote Water SC989353150(DNC)116
43rdFASTScorpion2034Maciej MATYJASZCZUKSimon FORBESWelsh Harp10252840‑6249117
44thSLOWSolo5138Patrick OVERS Paxton Lakes SC1152‑74472253122
45thSLOWLaser135448Carl AVERY Burton SC1108‑73384936123
46thMEDIUMD‑Zero150Andrew SPENCER Burton SC1043333556‑63124
47thMEDIUMComet Trio MK2357Darren PADROCallum PADROShustoke SC106337(BFD)2761125
48thSLOWChallenger312Valerie MILLWARD Rutland SC1162385136‑52125
49thSLOWLaser216543Marcellus PRYOR Draycote Water SC11084143‑5543127
50thSLOWChallenger270Graham HALL Rutland SC116225‑664757129
51stFASTOsprey1369Roger BLAKEIain BLAKEGreat Moor SC9365155‑6825131
52ndMEDIUMD‑Zero195Nigel PYBUS Northampton SC1043‑101174076133
53rdFASTRS4001351Richard GREENBradley GREENYorkshire Dales SC953304857‑64135
54thSLOWLaser Radial213545William SUNDERLAND Olton Mere SC11505154‑6333138
55thMEDIUMFinn4Russ WARD Hayling Island SC105168(BFD)4430142
56thMEDIUMFinn5George COLES Carsington SC1051‑62524248142
57thSLOWTopper48677Ted BALL Draycote Water SC13633962‑6842143
58thFASTFireball15162Isaac MARSHOliver DAVENPORTDovestone SC9444257‑6644143
59thSLOWRS Feva XL96Freddie SUNDERLANDStella NYGARDOlton Mere SC124064‑653850152
60thSLOWMiracle3813Graham WATTSHelen JACKSStaunton Harold SC1194‑58465255153
61stMEDIUMD‑Zero191Nigel AUSTIN Cransley SC1043507540‑83165
62ndMEDIUMRS2001452Alistair HODGSONAlice/ella RUSSELL/SPAINRYA104960‑705847165
63rdSLOWStreaker1462Paul CARRINGTON Paxton Lakes SC1155‑84675154172
64thMEDIUM42056116Ellie CLARKJosh PRICERipon Rutland and Overy Staithe SC's1086‑102626646174
65thMEDIUMRS2001707Sharon FREELANDPaul FREELANDLlandegfedd SC1049766834‑77178
66thSLOWTopper20862Joseph ROWE Draycote Water SC13634479‑8360183
67thFASTPhantom1139Matt PRITCHARD Burton SC10026844‑7373185
68thMEDIUM42055871Ollie MEADOWCROFTOscar CAWTHORNEUpper Thames1086‑1004445DNF186
69thSLOWLaser Radial200043Desmond LUXTON Staunton Harold SC11505369‑9667189
70thSLOWLaser183152Sam RUSHALL Draycote Water SC1108815258‑90191
71stMEDIUMBlaze799Richard BOTTING Draycote Water SC1031566075‑82191
72ndFASTContender2720Richard BYNE Draycote Water SC969594292(DNC)193
73rdMEDIUMHadron H2104Simon HIPKIN Walton and Frinton YC1034437876‑86197
74thSLOWLaser193194Adam HALLARD Draycote Water SC110810549(BFD)45199
75thMEDIUMHadron H2135Michael ALEXANDER Rutland SC10346662‑7873201
76thSLOWSolo4527Paul HOAD Clwb Hwylio Aberdyfi11526572(BFD)66203
77thSLOWLaser215691William COOPER Draycote Water SC1108(DNC)DNC4838204
78thMEDIUMRS Aero 72932Pete BLAKEY Draycote Water SC107361‑777472207
79thMEDIUMComet Race503Stephen CROCKERKathryn GREENCotswold SC1043‑82706080210
80thFASTFireball14388James CUXSONJames Neil ARNOTTNewhaven & Seaford SC944(DNC)618069210
81stFASTVortex2014Jonathan CARTER Rickmansworth SC9176773‑8971211
82ndFASTCherub 972650Martyn DENCHFIELDOliver GOOLDENStaunton Harold SC9704988‑9081218
83rdMEDIUMRS Vareo311Ian MACWHINNNIE Draycote Water SC109392‑975279223
84thFAST5058881Neil RABBITTSJohn EMERYBurton SC87880‑877768225
85thMEDIUM42054487Dylan MCPHERSONJack LEWISRYA108699‑10310226227
86thMEDIUMD‑Zero231Robin FREELAND Llandegfedd SC1043798565‑89229
87thMEDIUMRS Aero 72731Andrew GREEN Draycote Water SC107378‑807975232
88thSLOWRS Aero 51888Abigail LARR Northampton SC11207082‑9784236
89thMEDIUMHadron H2127Chris BROWN RORC103475‑918778240
90thSLOWChallenger188Alex HOVDEN Papercourt SC1162‑89898870247
91stFASTRS600881Ian STONE Datchet Water SC916728493(DNC)249
92ndMEDIUMHadron H2113Chris GANDY Draycote Water SC1034838386‑88252
93rdMEDIUMRS200732Greg JONESCaroline NOELDraycote Water SC1049949564(DNC)253
94thFASTMerlin Rocket3688Andy GEORGEElspeth MCDOWELLBurton SC968887693‑94257
95thSLOWTopper47181Clemmie MIDDLE Draycote Water SC1363858191‑93257
96thFASTRS4001247Richard KELSALLNeil KELSALLDraycote Water SC953(BFD)928185258
97thSLOWBritish Moth886Elaine LAVERTY Leamington Spa SC1155919971(DNC)261
98thMEDIUMFinn662Daniel ASH Banbury SC105186‑968591262
99thSLOWRS Feva XL7190Imogen GREENFelicity ANGELLDraycote Water SC1240908984‑95263
100thMEDIUMRS Aero 71308Ellen CAMPBELL Draycote Water SC1073‑98988287267
101stFASTCherub3216Jamie PEARSON Draycote Water SC8907793100(DNC)270
102ndMEDIUMHadron H2128Andrew MCGAW Northampton SC10347186(DNC)DNC275
103rdSLOWComet746Sian Clark Draycote Water SC120793‑10110192286
104thFASTRS600868Luke HARDY Notts County9161049495(DNC)293
105thMEDIUMRS2001428Richard BROWNJudith BROWNDraycote Water SC104910373(DNC)DNC294
106thSLOWRS Feva XL2422Ben ANGELLSteven ANGELLDraycote Water SC12409610098(DNC)294
107thSLOWEurope285Rose EDMONDS Snettisham Beach SC114187(DNC)99DNC304
108thMEDIUM42047987James MACLACHLANPaul KINGGirton SC108695102(DNC)DNC315
109thFASTWaszp2703Ed HIGSON Imperial Sailing570BFD(DNC)DNCDNC344
110thFAST5059085Charlie WALTERSDougal CRAMDatchet Water SC878(DNC)DNCDNCDNC354
110thFASTFireball15066Mark MASKELLNigel SHEPPARDBlackwater SC944(DNC)DNCDNCDNC354
110thFASTInt Canoe335Gareth CALDWELL Pwllheli888(DNC)DNCDNCDNC354
110thFASTRS8001224Fred LORDLouise GALECarsington SC799(DNC)DNCDNCDNC354
110thFASTScorpion2026Chris MASSEYCharlotte GRAHAMHollingworth SC1025(DNC)DNCDNCDNC354
110thSLOWChallenger281Jack ALDERDICE Rutland SC1162(DNC)DNCDNCDNC354
110thSLOWLaser Radial165295James KNIGHT Draycote Water SC1150(DNC)DNCDNCDNC354
110thMEDIUMRS Aero 72890Andrew RAWSON Weston SC1073(DNC)DNCDNCDNC 

Related Articles

The Top 10 Biggest Sailing Stories of 2019: Part 1
Quite a few surprises and interlopers in this elite group of stories... Following on from last year's round-up of the Top 10 big stories in the sailing world, Mark Jardine shares the most-read stories in 2019 from Sail-World.com and YachtsandYachting.com. Posted on 13 Dec
Seldén Sailjuice Winter Series Datchet Flyer
Barton races Aero 7 to victory Pete Barton wins round 2 of the Seldén Sailjuice Winter Series against a maximum capacity fleet of 100 at Datchet Water... Posted on 9 Dec
Datchet Flyer maxed out at 100 entries
Seldén Sailjuice Winter Series Round 2 Round 2 of the Seldén Sailjuice Winter Series was booked out by the start of the week, and there's a huge range of boats entered, from the Albacore to the Yachting World Dayboat... Posted on 6 Dec
Last Orders for the Fernhurst Books Draycote Dash
Sign up today for the first event in the Seldén SailJuice Winter Series More than 70 already signed up for the Fernhurst Books Draycote Dash, but be quick if you want to get in on the action... Posted on 17 Nov
New event for Selden SailJuice Winter Series
UK's most popular winter sailing series is back for its 11th season The 11th edition of the Seldén SailJuice Winter Series kicks off in a few weeks' time, starting with the Fernhurst Books Draycote Dash on 23 & 24 November 2019. The same seven events are back, along with a new one, the King George Gallop. Posted on 21 Oct
50 knots of thrills n spills at Cowes SailGP
SailJuice Podcast from the event with Andy Rice Since its glitzy launch last autumn next to London's Tower Bridge, SailGP has burst on to the scene at an adrenalin-rushing pace. Posted on 15 Aug
SailJuice Podcast with David Askew
How the Rolex Fastnet Race was won David Askew has to pinch himself that - along with his brother and co-owner Peter - he keeps on winning major offshore races with his VO70 Wizard. Posted on 14 Aug
From absolute beginner to potential Fastnet winner
SailJuice Podcast with Tom Kneen, aiming to win the Rolex Fastnet Race How is that some of us sail and race all our lives, yet the results barely change throughout our racing careers? While others can breeze into the sport and learn the ropes so quickly? Tom Kneen very much falls into the latter category. Posted on 2 Aug
The SailJuice Podcast with Stu Bithell
49er winning and 45 knots of SailGP in Slough Stu Bithell is looking to win a 49er Olympic medal to go with the 470 silver he won at London 2012, and he's also spending time on Slough Industrial Estate, learning how to sail at 45 knots.... Posted on 12 Apr
Why this America's Cup is 'mysterious'
Andy Rice talks to Jack Griffin in the Sailjuice Podcast Things have been mighty quiet with the America's Cup since Bermuda 2017. It's almost exactly the halfway point between the last Cup and the next edition in Auckland 2021, so where are things up to? Posted on 4 Apr