Please select your home edition
Edition
Crewsaver 2015 Lifejackets
Boat Insurance from Noble Marine


Full racing risks
New for old cover
www.noblemarine.co.uk
Product Feature
Rain and Sun 420 Cover
Rain and Sun 420 Cover

Lord Birkett Memorial Trophy 2019 at Ullswater Yacht Club

by Sue Giles 8 Jul 16:56 BST 6-7 July 2019
Peter Gray, Simon Forbes and Sam Jones win the Lord Birkett Memorial Trophy 2019 at Ullswater © Tim Olin / www.olinphoto.co.uk

First-timers, National 18 sailors, Peter Gray, Simon Forbes and Sam Jones from Staunton Harold Sailing Club won the Lord Birkett Memorial Trophy at Ullswater Yacht Club, on July 6 & 7.

It was the first time the team had entered the event and for the first time there will be three names on the sought-after silver salver – a three-person dinghy has never won since the Birkett was established in 1963.

The weekend was dominated by very light, unstable winds and frustrating sailing conditions for the 230 boats taking part but the trio managed to stay ahead in the results, winning overall with two firsts on handicap. As well as the trophy, they also won a voucher for bed and breakfast for two at the luxury Sharrow Bay Hotel, UYC’s next door neighbour. In second place were Colin and Oly Murray in a Norfolk Punt with two thirds and third overall were 2014 Birkett winners Chris Pickles and Matt Sharman of Bassenthwaite SC in an RS400.

There was very little wind on Saturday and it was coming from an awkward NNW direction. Race officer Rick Boyce set a course from a start line right across the lake to the northern end, round two buoys, then south to Wall Holm, the second of the three islands at the Glenridding end. The fleet got way at the second attempt under the black flag and made very slow progress to the north. Then it was off on a downwind leg of more than seven miles to Wall Holm and a beat back to the club.

Passengers on the special Birkett Cruise on the Ullswater ‘Steamer’ Western Belle had a close-up view of the racers as it stood off near the start line and followed the fleet down the lake.

Dave and Charlie Chandler of UYC in a VXOne took line honours, finishing in just less than 3hrs 30mins with the Murrays in a Norfolk Punt next. But the National 18 was far enough ahead to win on handicap and last year’s winners, Dave Exley and Nigel Hall of Leigh and Lowton SC in an RS400 were second on handicap. The extremely light winds persisted into the early evening and many of the racers made very slow progress - 30 boats did not manage to cross the finishing line before the six hour time limit.

Sunday brought the same challenging, vaguely Northerly, conditions and the start line was set round the corner from club near Sharrow Bay. It was a shorter course than on Saturday, a ‘beat’ to the north round two buoys near the club, a ‘run’ down the lake to a turning mark on the second reach near Birkett Crag, then back.

The leading boats took less than two hours to complete the course with the National 18 again far enough ahead to win on handicap. Grahame Newton and Rachel Rhodes of Staunton Harold SC sailed a blinder in their Scorpion. They were up there with the faster boats all the way round and finished second on handicap.

It was a successful weekend for Staunton Harold SC, with 11 entries the club also won the Dalemain Trophy for the most visiting competitors. And a special prize was awarded to 13-year-old Cameron Blamey of Isle of Man Yacht Club for his achievement in completing both races helming an RS400.

The iconic event was first raced in 1963 in honour of Lord Norman Birkett who died two days after making a successful speech in the House of Lords which prevented Ullswater from becoming a reservoir which would have restricted public access. Every year since then, the club has held the prestigious two-day long distance race in memory of the ‘Saviour of Ullswater.’

The racing may have been frustrating but the competitors could not fail to notice the views of the stunning Lakeland scenery from the water which Lord Birkett fought to save for us all to enjoy. This year the club was delighted to again welcome Lord Norman Birkett’s granddaughter, Victoria Cliff Hodges, who watched the racing on Saturday. The event, which attract competitors from all over the country, is more than just a race. It has become a Festival of Sailing and a Celebration of Ullswater, with camping on site, live entertainment and food all weekend.

Ullswater Yacht Club would like to thank everyone who helped make up the fleet of safety boats necessary for the event, some with crews, including Seaham Divers & friends and Northern Exposure. We would also like to thank Ovington Boats for hull stickers and Sharrow Bay Hotel and Ullswater Steamers for their support.

And huge thanks to Birkett race officer Rick Boyce, and his race box team, Birkett co-ordinator Andrew Bailey and his site team, Edmund Clarke and his safety team, the Robinson family and their marquee team, the hospitality team, Annie Thompson and her tea room team, and all the other many volunteer members of UYC, without them the event would not be possible.

Overall top ten:

1. Peter Gray, Simon Forbes & Sam Jones, National 18, Staunton Harold SC, 2
2. Colin & Oly Murray, Norfolk Punt, 6
3. Chris Pickles & Matt Sharman, RS400, Bassenthwaite SC, 8
4. Dave Exley & Nigel Hall, RS 400, Leigh & Lowton SC, 9
5. Richard Catchpole & Gary Coop, RS400, Leigh & Lowton SC, 11
6. Keith Escritt & Andrea Clough, Yorkshire Dales SC, 21
7. Grahame Newton & Rachael Rhodes, Scorpion, Staunton Harold SC, 22
8. Hamish Gledhill & Andy Dawson, RS400, West Riding SC, 24
9. Richard & Lauren Marsh, RS200, Hollingworth Lake SC, 26
10. Lester Noble & Mark Simpson, VXOne, UYC, 27

Class prizes:

Musto Skiff: Josh Moran, UYC
RS 400: Chris Pickles & Matt Sharman, Bassenthwaite SC
Fireball: Georgia Booth & Zoe Meynell, Scaling Dam SC
Flying Fifteen: Dave & Sue Giles, UYC
GP 14: Adam McGovern & Chris Robinson, Hollingworth Lake SC
Laser: Patrick Hamilton, Burwain SC
RS 200: Richard & Lauren Marsh, Hollingworth Lake SC
VX One: Dave Clarke & Tom Neilson, UYC
Albacore: Judy and Paul Armstrong, Scaling Dam SC
Cruiser: Ben Sandover, Alan Bennett, James Lawton, Ant Parker, Ste Cronshaw, Platu 25
2000: Ian Thomson & Andrew Bailey, UYC
Tempest: John Robinson and Lyndsay Whitehead, UYC
Lightning: Caroline Hollier, West Oxfordshire SC

Ullswater ‘Steamers’ Trophy (57th boat past Birkett plaque on Saturday): Louise Mckeand and Cathy Partington, Leigh & Lowton SC, RS200.
Dalemain Trophy (Visiting club with most entries): Staunton Harold SC
Barclays Bank Trophy (Best place UYC): Lester Noble & Mark Simpson, VXOne

Overall Results:

PosClassSail NoHelmCrewClubPYR1R2Pts
1stNational 18401GRAY PeterSimon Forbes Sam JonesStaunton Harold Sailing Club936112
2ndNorfolk Punt94MURRAY ColinOly Murray 886336
3rdRS4001283PICKLES ChrisMatt SharmanBassenthwaite Sailing Club942448
4thRS4001460EXLEY DaveNigel HallLeigh And Lowton Sailing Club942279
5thRS4001396CATCHPOLE RichardGary CoopLeigh And Lowton Sailing Club9426511
6thRS4001282ESCRITT KeithAndrea CloughYorkshire Dales Sailing Club942111021
7thScorpion2039NEWTON GrahameRachael RhodesStaunton Harold Sailing Club103620222
8thRS4001407GLEDHILL HamishAndy DawsonWest Riding Sailing Club942101424
9thRS200934MARSH RichardRichard Marsh LAUREN MARSHHollingworth Lake Sailing Club104618826
10thVX One305NOBLE LesterMark SimpsonUllswater Yacht Club86081927
11thVX One300CHANDLER DavidCharles ChandlerUllswater Yacht Club86072128
12thVX One189CLARKE DavidTom NeilsonUllswater Yacht Club860131528
13thRS2001068SMITH MartinBarbara SmithDelph Sailing Club1046191736
14thVX One203LEWIS TonyAndrew Cutting Rhys LewisUllswater Yacht Club860152237
15thRS2001112PEPPERDINE NigelDianaStaunton Harold Sailing Club1046301343
16thNorfolk Punt (Traditional)40CLAYTON SimonRachel ClaytonNorfolk Punt Club1003212647
17thEnterprise22451GOODWIN MikeOl BoocockScammonden Water Sailing Club1119163551
18thAlbacore8228ARMSTRONG JudyRichard Paul ArmstrongScaling Dam Sailing Club1038312051
19thVX One202KING StevenJames WanlessUllswater Yacht Club860233053
20thRS4001454HEISSIG JonNicky GriffinLlangorse942431154
21stRS2001651DAWSON RobinErin DawsonBassenthwaite Sailing Club1046252954
22ndMerlin Rocket3701HUNT SteveRuth CritchleyBassenthwaite Sailing Club980362460
23rdLaser206890HAMILTON Patrick Burwain Sailing Club1099243761
24thVX One179STEAVENSON TomJack DavisTynemouth Sailing CLub860145165
25thFireball14940BOOTH GeorgiaZoe MeynellScaling Dam Sailing Club952482371
26thRS4001351GREEN RichardBradley GreenYorkshire Dales Sailing Club94270676
27thGP1414023MCGOVERN AdamEllie Davies Chris RobinsonHollingworth Lake Sailing Club1130354479
28thStreaker1502PRIESTLEY Phil Yorkshire Dales Sailing Club1128394584
29thRS4001461EXLEY Caroline?Leigh And Lowton Sailing Club942592887
30thSupernova660JACKSON Derrick Scammonden Water Sailing Club1077414788
31stVX One149LOCKEY KeithPaul Adams Emma AllsopUllswater Yacht Club860326193
32ndFlying Fifteen3537GILES DaveSue GilesUllswater Yacht Club1015276794
33rdRS400669AINSWORTH JacobKayleigh RobertsSouth Shields Sailing Club942633194
34thBlaze804HEATON Tim Yorkshire Dales Sailing Club1027346296
35thRS4001395SNOWDON PeterLouise CarrScaling Dam/Shoreham Sailing Club942732598
36thNorfolk Punt98REDINGTON RupertSteve McKayHickling Broad Sailing Club908653398
37thRS400603LEONARD AlexBen MurrellBass SC / Yorkshire Dales SC942524698
38thVX One180ROBSON JohnSamantha RobsonUllswater Yacht Club8608516101
39thGP1413300PATON DougJaney PatonHelensburgh Sailing Club11305352105
40thTempest1111ROBINSON JohnLindsay WhiteheadUllswater Yacht Club9425650106
41stRS2001620HAYWARD LawrenceLynne MunroStaunton Harold Sailing Club10466641107
42ndMiracle4040GIBSON NealGemma GibsonRedoubt Sailing Club11947638114
43rdVX One295HULSE TimTim Emery Anto Dawson 8601069115
44thSOLO5397QUICK Joe Coniston Sailing Club11437243115
45thPlatu 259259BENNETT AlanTeam Offlimits Ben Sandover James Lawton Ant Parker Ste CronshawSMB8948927116
46thFlying Fifteen3506BARNES ChristianSykes DeniseUllswater Yacht Club10154076116
47thRS4001073ROGERS JamieNeil McLaren 9428334117
48thLaser195988ASHWORTH Simon Burwain Sailing Club109910018118
49thScorpion2026MASSEY ChrisHeather MarshHollingworth Lake Sailing Club10365860118
50thVX One21NOBLE AnneTom GilesUllswater Yacht Club86011012122
51stAlbacore8152SMITH PhilipSteve CarrWest Kirby Sailing Club10387948127
52ndFlying Fifteen4061WESTON MarkAndy WeatherspoonWest Riding Sailing Club10156169130
53rdRS4001203LIMEBEAR JohnnyAbi MorganWest Riding Sailing Club9429239131
54thRS100 8.4110PESTER Joe Ullswater Yacht Club10044686132
55thRS4001112ABBATT JonNicola AbbattUllswater Yacht Club94210232134
56thLightning 368433BUTLER John Sutton‑in‑Ashfield SC11677858136
57thFireball14370FASEY DarenColin DavisStaunton Harold Sailing Club9524988137
58thLightning 368413HOLLIER Caroline West Oxfordshire Sailing Club11678255137
59thRS200824ALDERSON RichardSpirit AldersonUllswater Yacht Club10465584139
60thSB203015MATHEWS MikeMike Mathews Roger BaconSunderland Yacht Club91110936145
61stWayfarer11282O'DONNELL NigelBelinda O'DonnellSwarkestone Sailing Club11029154145
62ndGP1413146WARD SteveMike AcasterBartley Sailing Club11308464148
63rdFlying Fifteen3996MOORE MichaelKayla SheardBassenthwaite Sailing Club10156980149
64thHunter Europa597THOMSON DavidNeil SayerUllswater Yacht Club11649456150
65thGP1413447PARTRIDGE TomJamie PartridgeBurwain Sailing Club113011242154
66thLaser200715SMITH Christopher M Scammonden Water Sailing Club10999659155
67thGP1413721DEVEREUX RogerTracey PryceClywedog Sailing Club113010553158
68thVX One299WILSON MichaelHelen Wilson Vince HayterIsle Of Man Yacht Club86011549164
69thNorfolk Punt92ROE RichardKate DulieuNorfolk Punt Club88512640166
70thAlbacore8233BANNER MikeJason UptonMedina Yacht Club10389375168
71stAlbacore6654GIMSON ClivePaul McHenryNotts County Sailing Club10389977176
72nd200021655FORBES TerryAileen BarnettStaunton Harold Sailing Club111210873181
73rd200021570HOWARTH PhilLynda HowarthConiston S C /ECPSC111211672188
74thSolution440NIX Paul Glossop Sailing Club108912566191
75th20002205THOMPSON IanAndrew BaileyUllswater Yacht Club111213263195
76thGP1413420BURNS LesAlice MorrisHollingworth Lake Wac1130117.578195.5
77thComet Trio MK1410WEATHERLEY BrianAlistair ParkerCotswold Sailing Club1097128.568196.5
78thEtap 21i235Egan MikeKieth McDermott Ullswater Yacht Club110113465199
79thLaser204539SLATER Mark Coniston Sailing Club109912081201
80thBlaze777FLETCHER Steve Scaling Dam Sailing Club102711487201
81stFlying Fifteen3946MORAN ChrisMartin SykesUllswater Yacht Club101515085235
82ndRS4001463ROBERTSON StewartSarah RobertsonRoyal Forth Yacht Club9425DNS237
83rdFlying Fifteen3906MOUNTAIN PeterPeter DilksBlackpool & Fleetwood Yacht Club101515683239
84thRS400937BLAMEY CameronNathan BradleyIsle Of Man Yacht Club94214990239
85thOsprey1287GAUGHAN StephenAndrew RobertsUllswater Yacht Club92814397240
86thSB203057OUTHWAITE JohnDave Atkinson Billy MaughanUllswater Yacht Club9119OCS241
87thRS400874GAY JonAmanda HendersonLochaber94212OCS244
88thRS400754COOKE GrahamMike GalespyYorkshire Dales Sailing Club94214896244
89thVX One173KNIGHT TimPeter BellRoyal Lymington Yacht Club86017OCS249
90thFlying Fifteen3883ANDREWS DavidAndrew DavisonTees And Hartlepool Yacht Club101515792249
91stFlying Fifteen3628TAYLOR ChrisPhil NoakUllswater Yacht Club101515893251
92ndRS2001033WILLIAMS GarethJen WilliamsLeigh And Lowton Sailing Club104622DNS254
93rdOsprey757GOODALL GavinRichard Oliver Charlie TebbuttRipon Sailing Club92816195256
94thVX One273HAWKES SimonPaul BirbeckWimbleball Sailing Club86026DNS258
95thPhantom1459MORLEY Alister Salcombe Yacht Club100228DNS260
96thRS2001559PETERS AndrewJill PetersQueen Mary Sailing Club104629DNS261
97thRS2001COATES AlistairThomas CoatesLeigh And Lowton Sailing Club104633DNS265
98thK117HARGREAVES James Burwain Sailing Club107037DNS269
99thRS4008FLETCHER WayneMartin CooperRYA94238RET270
100thRS5001040SAUL MikeOliver KentYorkshire Dales Sailing Club96342DNS274
101stRS2001551MCKEAND LouiseCathy PartingtonLeigh And Lowton Sailing Club104644DNS276
102ndRS4001437THORNTON BarrieNick HuntScaling Dam Sailing Club94245RET277
103rdRS200925BROTHERTON KarenLisa WoodsGlossop Sailing Club104647DNF279
104thRS400973GEBHARD DavidMrs Jackie GebhardTynemouth Sailing CLub94250DNS282
105thK146HOWSON Glynn Burwain Sailing Club107051DNS283
106thRS100 8.4360TODD Andrew Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl100454RET286
107thHunter Europa816HARLE ThomasJohn WalesUllswater Yacht Club1164DNF57289
108thOK2179WOODS Tony Coniston Sailing Club110457DNS289
109thRS400956GEBHARD JoricB RichardsonTynemouth Sailing CLub94260DNS292
110thK196NORCLIFFE Peter Burwain Sailing Club107062DNF294
111th470844JARMAN SarahNick DevereuxBudworth SC / ?lym YC97364DNS296
112thRS4001423CHILD JeremyPaul CornishScammonden Water Sailing Club94267DNS299
113thRS200538WHITEHEAD JamesThomas WhiteheadFiley Sailing Club104668RET300
114thLaser 30003601WHITEHEAD TimWhitehead EwanUllswater Yacht Club1085DNF70302
115thLaser166583PITKETHLY John Tynemouth Sailing CLub1099OCS71303
116thFireball15132MCDONALD KeithAndy BrittainSmall Heath Yacht Club95271DNS303
117th20002272MACGREGOR JamesJenny MacgregorBassenthwaite Sailing Club1112RET74306
118thRS2001535MOORE DavidJoe WatkinsSwarkestone Sailing Club104674DNS306
119thOsprey1356HAWKES BenAnne SaulCastle Cove Sailing Club92875DNS307
120thRS4001210KNOTT MartinJon SchofieldRibble94277DNS309
121st200021629SYKES SteveAdrian VeitchGlenridding Sailing Centre1112DNF79311
122ndRS Aero 71062PHILLIPS Dan Ripon Sailing Club106580DNS312
123rdEnterprise18081BYERS KeithSue ByersMorecambe Sailing Club111981DNS313
124thBeneteau First 211217BRAIN JohnJonathon BrainGlenridding Sailing Centre1105DNS82314
125thRS400725RIBY JasonLaura BallSouth Shields Sailing Club94286DNS318
126thRS4001024KINDON NickPaul MunroStaunton Harold Sailing Club94287DNS319
127thLightning 368417GALLAGHER Jason Denholme Sailing Club116788DNS320
128thLaser139439SCHWARZLOSE Cathleen Tynemouth Sailing CLub1099DNF89321
129thRS400750BARGH DanielIan TurrelScammonden Water Sailing Club94290DNF322
130thRS400534MCCORMACK NeilHeather McCormackScaling Dam Sailing Club942RET91323
131stToY35HAMPSHIRE Timothy Ripon Sailing Club1025DNF94326
132ndAlbacore8255THOMPSON MatthewHeather ThompsonTCSC103895DNS327
133rdGP1413224DEWHURST PeterDewhurst ‑ Peter. Lee TennantBurwain Sailing Club113097DNS329
134th20002406HAY WillJoanne Rose 1112DNF98330
135thRS200285NICHOLLS IanGareth OwenLargs Sailing Club104698RET330
136thLaser Vago XD165DOBSON ArchieDan PodmoreGlenridding Sailing Club1071DNF99331
137thLaser Stratos235HIGGINS IanGary HigginsDenholme Sailing Club100DNF100332
138thRS4001447WILLARS JonJon WillarsWelton Sailing Club942101DNS333
139thGP1414201DEVEREUX EllieMalcolm Bird 1130103DNS335
140thBlaze844TAYLOR Andrew Blackpool & Fleetwood Yacht Club1027104DNS336
141stFireball14845CAUSH KeithJo PearseScaling Dam Sailing Club952107DNS339
142ndRS4001016TOWER RichardPaul HickmanCarsington Sailing Club942111DNS343
143rdLaser168977RICE‑BIRCHALL Willy Coniston Sailing Club1099113DNS345
144thInt 141552LYONS MattyJames LyonsUllswater Yacht Club758117.5DNS349.5
145thMusto Skiff481MORAN Josh Ullswater Yacht Club849119DNS351
146thRS K6112KNAPGATE CeriMurray Leiper Thomas RothwellCarsington Sailing Club913121DNS353
147thRS200450RIMMER AlastairIzzie HunterSouthport / Bassenthwaite SC1046122DNS354
148thRS4001131CASWELL EricaIan CaswellYorkshire Dales Sailing Club942123DNS355
149thAlbacore8130WITT HowardDavid YoungSouth Cerney Sailing Club1038124DNS356
150thMusto Skiff334ESCRITT Ian Yorkshire Dales Sailing Club849127DNS359
151stRS4001133MULLIGAN LesterJez InceYorkshire Dales Sailing Club942128.5DNS360.5
152ndRS500640BARRACLOUGH JohnJames/BarracloughShropshire Sailing Club963130DNS362
153rdMerlin Rocket3695SLACK PeteAmy HazlehurstBlithfield980131DNS363
154thMusto Skiff528TURNBULL Ian Sunderland Yacht Club849133DNS365
155thMusto Skiff526PRIESTLEY Graham Ullswater Yacht Club849135DNS367
156thSB203312KNEALE MikeKath Simpson Lewis KnealeChester Sailing Club / Bala Sailing Cl911136DNS368
157th29er322RAWLINSON OliviaColin RawlinsonRoa Island907137DNS369
158thRS2001162COGGRAVE RussLucy MalloryStaunton Harold Sailing Club1046138DNS370
159thFireball15127BADHAM PeteRichard BottingDraycote Water952139DNS371
160thFlying Fifteen3463THORNLEY JohnMegan ThornleyUllswater Yacht Club1015140DNS372
161stRS4001069MULHOLLAND ChrisCatherine MulhollandUllswater Yacht Club942141DNS373
162ndDevoti D‑One420SPARKES David Loch Lomond Sailing Club948142DNS374
163rd5058881RABBITTS NeilCollette EmeryBurton Sailing Club903144DNS376
164thFlying Fifteen3685LEE StephenMatthew LeeLoch Lomond Sailing Club1015145DNS377
165thPhantom1171DREW Tim Filey Sailing Club1002146DNF378
166thPhantom1311HARBUT Nathan Glossop Sailing Club1002147DNS379
167thRS4001248DYER PeterRowena GarnerYorkshire Dales Sailing Club942151DNS383
168thRS2001076DAWSON EthanJames AbbattBassenthwaite SC / Ullswater YC1046152DNS384
169thMusto Skiff530BOATMAN Danny Sunderland Yacht Club849153DNS385
170thSB203095HEWITTSON PeterRurh BrammerBlackpool & Fleetwood Yacht Club911154DNS386
171stJ244254TINN TerryPierre Labat Ullswater Yacht Club935155DNS387
172ndFireball15035JONES StephenPeter JonesBlackpool & Fleetwood Yacht Club952159DNS391
173rdRS4001041BARNES HenryGrahame SmithStaunton Harold Sailing Club942160DNS392
174th40004329HAYHURST CharlesRobert SmithRoyal Windermere Yacht Club917162DNS394
175thRS800846HYLAND EdenJoshua HylandChasewater Sailing Club799163DNS395
176thRS800974BAXTER DaveLouise DavisonYorkshire Dales Sailing Club799164DNS396
177thMusto Skiff238SMITH David Yorkshire Dales Sailing Club849RETDNS464
177th29er1288LOWING EthanEdward GreenStaunton Harold Sailing Club907DNFDNS464
177thFlying Fifteen3517ROBINSON Craig?Ullswater Yacht Club1015RETDNS464
177thLaser1METCALFE Martin Killington Sailing Assn1099DNFDNS464
177thLaser Radial152658BRINING Phil Scaling Dam Sailing Club1145DNFDNF464
177thLaser 4.7183312BRINING Ann Scaling Dam Sailing Club1207DNFDNF464
177thRS4001428FLETCHER WayneMartin CooperScaling Dam Sailing Club942DNSDNS464
177thAlbacore8187HARTLEY Mike? 1038DNSDNS464
177thDufour 1800365SHAW PaulPaul Shaw Paul Longfellow Kevin tysonUllswater Yacht Club1106DNFDNS464
177thRS400536DEXTER MarkClaire DexterCarsington Sailing Club942RETDNS464
177thJeanneau Sunfast 208775LAYCOCK JoPhilip LaycockUllswater Yacht Club1065DNSDNS464
177thHunter Europa593HARDING SamanthaRichard/ SealbyUllswater Yacht Club1164DNFDNS464
177thEtap 21i266WILSON‑SMITH MikeElaine Wilson‑SmithUllswater Yacht Club1101DNFDNS464
177thVX One274COOK RayJon Miller Jamie ShepherdRoyal Northumberland Yacht Club860DNFDNS464
177thSonata8110HARDING SusanFiona GibsonUllswater Yacht Club1060DNFDNS464
177thGP1413791O'NEILL JeffPaula BreenUllswater Yacht Club1130RETDNS464
177thRS100 8.4140RICHARDSON Robert Royal Windermere Yacht Club1004DNSDNS464
177thBenateau First 18933GREGORY DarrenCraig WoodhouseCarsington Sailing Club1061DNFDNS464
177thLaser180659MALLORY Jonathan Filey Sailing Club1099DNFDNS464
177th200022021WILSON PaulMolly WilsonFiley Sailing Club1112RETDNS464
177thGP1413514LAMLE GerardHugh LamleBurwain Sailing Club1130DNFDNS464
177thRS K6154BLAMEY KieronKieron Blamey Freya Blamey Rebecca BlameyIsle Of Man Yacht Club913DNSDNS464
177thJeanneau Tonic0KING PaulAmie King Alan Bishop Marcus ShawUllswater Yacht Club1182RETDNS464
177th20002849BRAMMER MartinThomas BrammerGlenridding Sailing Centre1112DNFDNS464
177th20002233BRETT CharlesLee BoatmanUllswater Yacht Club1112DNFDNS464
177thDevoti D‑One122JUDD Ian South Shields Sailing Club948DNSDNS464
177thMusto Skiff448FINDLAY Callum Ullswater Yacht Club849RETDNS464
177thLARK2487ROBINSON KevinGill RobinsonSwarkestone Sailing Club1073DNFDNS464
177thRS2001256DIN JacobRana DinHollingworth Lake Sailing Club1046DNFDNS464
177th200021771PLATT MandyCarol MilnerFiley Sailing Club1112DNFDNS464
177thEnterprise22893YOUNG JimJeanette DaviesShotwick Sailing Club1119OCSDNS464
177thFlying Fifteen Classic3418ANDERS SimonPaul HanleyUllswater Yacht Club1043DNFDNS464
177thBeneteau First 211336STANLEY RobinMarion MarshallUllswater Yacht Club1105DNFDNS464
177thHadron H2134ROUND Michael South Cerney Sailing Club1034DNSDNS464
177th20002658POTTER StephenKathryn PotterUllswater Yacht Club1112DNFDNS464
177thLaser216004SENIOR Neville Scammonden Water Sailing Club1099DNFDNS464
177th200021075SMITH NathanBarnett RichardStaunton Harold Sailing Club1112DNFDNS464
177thFlying Fifteen3623CORRY AngusMike HunterBassenthwaite Sailing Club1015DNSDNS464
177thFlying Dutchman22RICHARDSON DavidHarry WilmotScaling Dam Sailing Club879DNFDNS464
177thRS400730GRAHAM EilishJames MooreBassenthwaite Sailing Club942RETDNS464
177thBlaze601OSLER Matt Yorkshire Dales Sailing Club1027DNSDNS464
177thLightning 368117COOPER Jeremy Shotwick Sailing Club1167OCSDNS464
177thInt Moth4036MYERSCOUGH Paul  600DNSDNS464
177thHadron H2118LYALL Tony RYA1034DNFDNS464
177thRS4001123WHITEHEAD CarlBen WhiteheadFiley Sailing Club942RETDNS464
177thLightning 368402HODGSON Stephen Denholme Sailing Club1167DNFDNS464
177thRS100 8.4480DEMBINSKI Artur Ullswater Yacht Club1004DNFDNS464
177thStreaker1902ABELA Christopher West Oxfordshire Sailing Club1128RETDNS464
177thFlying Fifteen Classic3414ROBERTS SimonSimon ThomasDerwent Reservoir SC1043DNFDNS464
177thLightning 368409BRATLEY Lee Carsington Sailing Club1167DNFDNS464
177thLightning 368407WESTLEY Bryan Aldridge Sailing Club1167DNFDNS464
177thGP1413772TAYLOR TomNick TaylorAldridge Sailing Club1130DNFDNS464
177thMusto Skiff432ROBINSON Neil Ullswater Yacht Club849RETDNS464
177thRS Feva XL89RAWLINSON MaxJames ArmstrongRoa Island1240DNFDNS464
177thYachting World Day Boat662CROSS Nic .Eddie Abbott.Shearwater Sailing Club1200DNFDNS464

Related Articles

Ullswater YC Asymmetric Weekend
Close racing on a light and shifty weekend Ullswater Yacht Club ended its open weekend season with two days of racing for asymmetric classes on October 5 and 6. A total of 23 boats took part in Asymmetric Weekend, 11 VX Ones and a 12-strong ACH fleet with a range of boats from 49ers to an RS200. Posted on 7 Oct
Ullswater YC Asymmetric Weekend preview
The last in the club's open meeting programme for the 2019 season Ullswater Yacht Club welcomes all asymmetric classes to a weekend of racing on Saturday and Sunday, October 5 and 6. Posted on 1 Oct
VOOM Tempest Nationals at Ullswater
Tight racing on a windy weekend Ullswater Yacht Club hosted the VOOM Tempest National Championships on the weekend of August 31 and September 1 which, after six windy races went right down to the wire, with the champions decided on countback. Posted on 2 Sep
Ullswater Ultimate
Inaugural event delivers ultimate challenge on a windy weekend Ullswater Yacht Club's 'ultimate' racing weekend on August 17 and 18, the last qualifying event in the Great British Challenge series, was a wild and windy success. Posted on 19 Aug
South-Westerlies beckon for the Ullswater Ultimate
A wide range of boats and sailing abilities are set to compete A wide range of boats and sailing abilities are set to compete at the brand new Ullswater Ultimate regatta this weekend, 17 & 18 August. Posted on 15 Aug
Lasers at Ullswater
akeland & Border Grand Prix event Thirteen Laser sailors from nine different clubs took part in a Lakeland & Border Grand Prix event on Saturday, August 10. Posted on 12 Aug
Ullswater Ultimate preview
The final event of the Great British Sailing Challenge The new Ullswater Ultimate is expected to attract sailors from all over the country to the club and is the final event of the Great British Sailing Challenge (GBSC). Posted on 4 Aug
VX Ones in the Lord Birkett Memorial Trophy
Line honours in just under 3 hours 30 minutes It was great to see 14 VX Ones assemble at Ullswater YC for the Lord Birkett Memorial Trophy from as far afield as Lymington, Chichester and the Isle of Man. Unfortunately the wind wasn't as impressive: variable in strength and direction all weekend. Posted on 16 Jul
Rope4Boats RS400 Northern Tour at Ullswater
Light and fickle suits Pickles A massive entry of 38 RS400s (by far and away the largest fleet) joined the 230 boat total that signed up for the annual Holy Grail of Sailing Events at Ullswater. Posted on 10 Jul
Entries filling up fast for the Birkett 2019
Top boatbuilders Ovington Boats are supporting the event Top boatbuilders Ovington Boats are supporting the iconic Lord Birkett Memorial Trophy, which this year is being held on July 6 and 7, by providing hull stickers for all boats taking part in the two-day event organised by Ullswater Yacht Club. Posted on 14 Jun