Please select your home edition
Edition
Noble Marine 2022 YY - LEADERBOARD

35th Impulse Australian Championship at Lake Cootharaba Sailing Club

by Queensland Impulse Association 6 Jan 2019 13:55 GMT 28 December 2018 - 3 January 2019
Impulse downwind - 35th Impulse Australian Championships © Marina Hobbs

The 35th Splatt Lawyers Impulse Australian Championships were held at Lake Cootharaba Sailing Club, on Queensland's Sunshine Coast, between the 28th of December 2018 and the 3rd of January 2019.

49 entries from New South Wales, Victoria and Queensland contested the highly competitive regatta which was held over 10 heats in mostly light to moderate east to north-east winds.

Despite there being five different individual heat winners, David Mann, from Port Curtis Sailing Club, sailing his formula sailcraft built "FBS", became the first Queenslander in the history of the class to take out the national championships. Mann displayed blistering downwind speed and at times after the first beat would appear mid fleet but, was able to pass many boats downwind to ensure he was amongst the front runners.

In second place, was another Central Queensland competitor, Joshua Young, also from the Port Curtis Sailing Club sailing his Tim Wilson built "Slipknot". Young displayed a rapid improvement in his abilities in the last year and finished the series only two points behind Mann.

In third place was seven time Australian Impulse champion Michael Brown from South Lake Macquarie sailing his newly built formula sailcraft "King Brown". Leading up to the Australian Championships Brown had already taken out the Queensland and NSW state championships, and started hot favorite to win the national championships, however on his own admissions, struggled for consistency in the lighter conditions which prevailed during the regatta.

The next Impulse regattas on the racing calendar include the Eastern State Championships at Big River Sailing Club, Harwood Island on the weekend of the 2nd and 3rd of March 2019, and the Victorian State Championships, Labour Day Weekend Victoria, at Altona Yacht Club.

Altona will also be the venue for the 36th Impulse Australian Championships during the Christmas/New Year Period 2019-2020.

Overall Results:

PosBoat NameSail NoHelmClubAgeR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10Pts
1stFBS710David MannPCSCSNR2313‑62125‑719
2ndSlipknot627Joshua YoungPCSCSNR‑7271‑141313321
3rdKing Brown717Mick BrownSLMASCSNR14541‑66‑86128
4thQuicksilver719Glen CollinsMYCGM683‑975232‑936
5thMotorboat712Paul FosterSLMASCSNR4126‑938‑119437
6thBoaty McBoatface701Andrew Turnball‑MillerDPSSSNR35952‑1575‑12541
7thCosmosoarus570David HarrisonBSSMASTER5‑106‑13810441644
8thCa plane pour moi722Mark PhillipsBYRAGM11742‑13456(UFD)1049
9thA Caddy for Daddy443John CampbellDPSSGM‑149117128‑1377263
10thGoneski667Phillip GrayMSCGM8613815139‑22(UFD)880
11thZero 1668Chad FitzpatrickTASCSNR1312‑1411414‑2110141189
12thMo Plow453Peter FellBSSGM12151212‑1816101210‑2399
13thThe Stink682Andrew TriggellRQYSSNR913‑20175‑241518419100
14thBullzye718Steven BullSLMASCGGM‑2114‑2410201914141814123
15thSapphire634Keith BriersOSCGM‑33181520‑312017131112126
16thRocket507Wayne LavertyKBSCMASTER10‑232122‑252211161513130
17thPandora699Dan BlightBSSSNR201110233232321(DNC)(DNC)134
18thDouble Trouble637Roger KennettPCSCGM1919‑251917171915‑2015140
19thIn a Pink Fit633Ross BennettStawell YCGM23‑2619‑4110112619826142
20thThe Fuzz675Dean CrowleySLMMASTER152428162191217(DNF)(DNC)142
21stWater Tribe723Jon WilsonDPSSMASTER28222918167189(UFD)(DNF)147
22ndPlymouth643Mike RobinsonOSCGM16‑302727111822‑281622159
23rdFlame697Ross BradleySLMASCGGM18‑281621222125(DNF)1327163
24thRedrock Fundamentals638Brett BuckleyDPSSMASTER2516‑3015‑322816242218164
25thOld School684Glenn YatesSLMASCGM22171828‑29‑3020262424179
26thShuttle Bus623Michael WrightCYCGM2627262924‑38‑32201716185
27thOut of the Blue661Sheldon HainesPCSCGM2921‑35‑30272524271917189
28thBrewin Sails577Bruce McArthurBYRAGM173422‑35‑423127312320205
29thItchycoo709Tim BrownTWSCGGM27‑38‑3631192728232532212
30thLive Wire690Geoff WoodAlbert ParkMASTER24208142326(DNC)(DNC)DNCDNC219
31stHammer715Alan CaldwellSLMASCGGM32‑3323322632292528(DNF)227
32ndCrewless539Rod MolkentinHYCMASTER363531.5‑39‑413333292121239.5
33rdBeast692Russell DenholmCCSCGM302517263012(DNF)(DNC)DNCDNC244
34thAlive & Kicking557Monica JonesRMYSSNR (F)‑37‑3731.524283731353133250.5
35thGlass Act654William VilletKBSCMASTER343233333434‑35(DNF)3229261
36thPluto563John PriceOSCGM35‑36‑3734333630303431263
37thComedy of Errors687Bruce CrundwellBYRAGM‑41414136‑432939.5332630275.5
38thTriple T703Tim WilliamsHYCSNR4029‑423739‑4134343528276
39thWacko471Tim RobinsonOSCGGM38‑40‑4338403537362736287
40thAnother Problem705Ray HobbsPCSCGM39‑4338‑43364038373625289
41stWindspiel514Maria MohrhoizPCSCGM (F)‑42‑454042374239.5383337308.5
42ndWhite Pointer713Luke RandellDPSSSNR(DNC)(DNC)DNCDNC353936323034310
43rdWithout a Paddle506John IbellPCSCGM4442‑47‑45454342393735327
44thMagic603Scott PatrickPCSCGM31313425(DNC)(DNC)DNCDNCDNCDNC329
45thTrue Blue260Richard HoeOSCSNR‑4744454638(DNF)44403838333
46thAqualung208Rebecca WoodburyOSCSNR (F)45‑464444‑464445413939341
47thSparrow579Gillian Turnball‑MillerDPSSSNR (F)43(DNC)39(DNC)44DNC41DNC29DNS352
48thHuffin Puffin685Carl BrownKBSCGM463946404745(DNC)(DNC)DNCDNC367
49thFreakshow277Scott WilsonDPSSMASTER4847(DNF)(DNS)48DNS4342DNSDNC384
50thPerfect Itch662James RudolphSYCSNR(DNC)(DNC)DNCDNCDNCDNCDNCDNCDNCDNC416
50thi Boat671David CuePCSCSNR(DNC)(DNC)DNCDNCDNCDNCDNCDNCDNCDNC416