Laser Open at Bassenthwaite Sailing Club
by Ian Hall 25 Jun 2018 12:04 BST
23 June 2018
On Saturday there was a better wind than forecast to greet the fleet of 26 boats including 9 visitors, and with the sun breaking through the clouds from time to time it was a pleasant day.
For a change the general wind direction was fairly steady, though there were some shifts on the water for sailors to contend with. Use of the I flag helped keep the starts clear with just two boats being called back in the first race.
Locals Robin Dawson and Dave Lawson took an early lead and battled it out in race one, but once Dave was through to the lead there was no catching him, and although Tim Keighley of West Riding and Sam Jones of Coniston pressed him hard he reinforced this by winning all three races and the overall trophy.
Overall Results:
Pos | Rig | Sail No | Helm | Club | R1 | R2 | R3 | Pts | Notes |
1st | Standard | 175602 | David Lawson | Bassenthwaite SC | -1 | 1 | 1 | 2 | Grand Master |
2nd | Standard | 209911 | Tim Keighley | West Riding SC | -5 | 3 | 2 | 5 | Master |
3rd | Standard | 186696 | Sam Jones | Coniston SC / SHSC | -3 | 2 | 3 | 5 | Adult |
4th | Standard | 180948 | Robin Dawson | Bassenthwaite SC | 2 | 4 | -5 | 6 | Apprentice Master |
5th | Standard | 17 | Anthony Dawson | Ullswater YC | 4 | 6 | -8 | 10 | Apprentice Master |
6th | Standard | 121812 | Joe Quick | Coniston SC | 7 | -8 | 4 | 11 | Adult |
7th | Standard | 179729 | Mathis Menke | Bassenthwaite SC | 6 | 5 | -10 | 11 | Adult |
8th | Standard | 167828 | Joe Roberts | Bassenthwaite SC | -9 | 7 | 6 | 13 | Apprentice Master |
9th | Standard | 176743 | Peter Whipp | Bassenthwaite SC | 10 | -11 | 7 | 17 | Great Grand Master |
10th | Standard | 1 | Gareth Beacock | Coniston SC | 8 | -13 | 9 | 17 | Apprentice Master |
11th | Radial | 201940 | Tom Burke | Coniston SC | -13 | 9 | 12 | 21 | Junior |
12th | Standard | 189082 | Stuart Belfield | | -14 | 10 | 11 | 21 | Master |
13th | Standard | 186333 | Jonathan Denwood | Bassenthwaite SC | 12 | 12 | -16 | 24 | Grand Master |
14th | Standard | 127512 | Colin May | Bassenthwaite SC | 11 | 15 | (DNC) | 26 | Apprentice Master |
15th | Radial | 189066 | Steve Jarvis | Kielder Water SC | (DNF) | 14 | 13 | 27 | Great Grand Master |
16th | Radial | 213074 | Stephen Roberts | South Windermere SC | -16 | 16 | 14 | 30 | Grand Master |
17th | Standard | 170202 | Gary Young | | 17 | -18 | 15 | 32 | Adult |
18th | Radial | 176459 | Joseph Blease | Bassenthwaite SC | 15 | 17 | (DNC) | 32 | Junior |
19th | Radial | 174909 | Paul Gannon | Bassenthwaite SC | 18 | -19 | 17 | 35 | Grand Master |
20th | Standard | 132318 | Paul Clark | Bassenthwaite SC | -20 | 20 | 18 | 38 | Apprentice Master |
21st | Standard | 172822 | Nigel Lewis | Bassenthwaite SC | 19 | -23 | 20 | 39 | Great Grand Master |
22nd | Standard | 176456 | Jon Anson | Bassenthwaite SC | 21 | -22 | 19 | 40 | Apprentice Master |
23rd | Standard | 147276 | Toby Hubbard | Killington Lake | 22 | 21 | (DNC) | 43 | Apprentice Master |
24th | Standard | 125514 | Bob Gate | Bassenthwaite SC | 23 | -24 | 21 | 44 | Great Grand Master |
25th | Standard | 102591 | Peter Winfindale | Bassenthwaite SC | (DNF) | DNC | DNC | 52 | Grand Master |