Please select your home edition
Edition
Crewsaver ErgoFit 50N

Miracle National Championship at Netley Sailing Club - Day 2

by Brian Jones 8 Aug 2017 07:22 BST 6-11 August 2017
Miracle Nationals at Netley day 1 © Nigel Reddicliffe

Slightly lighter conditions and with the wind more from the south west set the scene for a close fought battle with frequent place changing among the top five boats.

Graham Watts and Helen Jacks led to the windward mark but gave the lead away on a tight attempt to round from port. Marcel and Giulia Neuteboom capsized in second place with the kite up on the first reach, a feat repeated next time round by Brian Jones and Abbey Mumford (moral: beware of being in second place).

Andrew and Michaela Mifsud lying third, thinking out of the box, left the committee boat to starboard and rounded first on the run, only to have problems stowing the kite so losing a hard won advantage.

Graham and Helen having led narrowly for much of the race allowed Tracy Amos and Hannah Mumford through at the leeward mark leaving them to go on to a well deserved win.

The third points race was dominated by Dave Butler and Ross Fleming(making up for a second race error of trying to sneak in at the leeward mark with no room, hence incurring penalties) They were hotly pursued by Andrew and Michaela and safely followed by Brian and Abbey In third, quietly determined not to throw away another top placing. Paul and Nathan Robinson gaining confidence in their brand new boat also had a brilliant race.

Results after Day 2:

PosFleetBoat NameSail NoHelmCrewClubR1R2R3Pts
1stGoldMayham4060David ButlerRoss FlemingWelton SC3519
2ndBronze 3825Andrew MifsudMichaela MifsudBirzebbuga SC Malta5229
3rdGoldBounty3692Tracey AmosHannah MumfordRedoubt SC61411
4thGold 4007Simon ReddicliffeMark AthertonDelph SC17715
5thGoldBad Medicine4099Yvonne MumfordBrian MumfordRedoubt SC26816
6thSilverFighting Lady4020John TippettKathy BoultonDraycote Water SC74617
7thGoldWattknot3813Graham WattsHelen JacksStaunton Harold SC103518
8thGoldPlons2007Marcel NeuteboomGiulia NeuteboomArzv SC491023
9thSilverBreeze662Cathy GoodwinLeah MurphyPort Dinuorwic SC88925
10thBronze 4110Paul RobinsonNathan RobinsonWhitefriars SC9101130
11thSilverCarbon Copy4021Brian JonesAbbey MumfordMaidenhead S.C.1316332
12thSilverHot Dog124Steve FischerLaura/Pauline FischerAldenhan SC12131338
13thSilverMiss Adventure3101Andrew RobinsonJames RobinsonWhitefriars SC11111739
14th  4063Brian WorralSharon Worral 14121945
15thGoldLilly Grace4100Louis MouldenPeter LifsudDelph S.C.15181245
16thBronzeOzzymosis3840Richard MurphyCerys MurphyPort Dinuorwic SC18141547
17thBronze 3770David HerbtrittJosie AirnsShotwick SC17151850
18thBronzeThe Woolfox Rocket4052David ReedJean ReedGirton SC16191651
19thBronze 4108Geoff WeirColin Lown DNF171454
20thBronzeTaliesin II3838Barry MellorJohn FinnemoreBroadwater S.c.19202160
21stBronzeLily Ann4098Ian BrownJames /Lily BrownDelph SC20222062
22ndBronzeGreat Expectations3670Gillian GibsonKenneth GibsonThornton Steward SCDNF212266