Please select your home edition
Edition
Fever-Tree 728x90

Miracle National Championships at Rutland Sailing Club - Days 1 & 2

by Brian Jones 11 Aug 2015 16:50 BST 9-12 August 2015

28 boats arrived at Rutland for a weeks racing, two being brand new home-builds never raced or rallied, one still in need of a few fittings to be screwed on.

Lots of sunshine and a reasonable breeze saw Jon and Philip Aldhous from Beaver SC win the practice race, but only after Gemma Gibson fell out of her mum's boat while leading the fleet (dodgy toe straps were blamed!).

Race 1 later on Sunday was sailed in a similar breeze with Hannah and Nick Smith from Thornbury taking line honours just ahead of Wayne Atherton and Angela Sweeney from Delph. Leading the silver fleet was Dave Butler and Ross Flemming from Welton in third place, while the bronze fleet leaders were Marcel Neuetboom and his daughter, guest visitors from the Netherlands.

Race 2 on Monday was sailed in a force 3 to 4, much steadier than the previous day with Hannah and Nick Smith sailing superbly into first place, this time followed by Jack Hopkins and Ross Southwell from Delph. Dave Butler and Ross Flemming again leading the silver fleet with another third. Bronze fleet leaders were again Marcel and Giulia.

The first youth race was won by Ross Southwell crewed by Jack Hopkins and the Juniors by Emma Main crewed by Hannah Mumford.

The last race of the day was for the crews and won by Philip Aldhous crewed by his dad with the wind now piping to force 5. E Campbell came fourth in the first race she had ever helmed in.

Results after day 2:

PosFleetBoatSail NoHelmCrewClubR1R2Pts
1stGoldPamela3805Smith HSmith NThornbury SC112
2ndGoldMerlin3383Atherton WSweeney ADelph SC246
3rdSilverMayhem4060Butler DFlemming RWelton SC336
4thSilverSweet Child of Mine4010Hopkins JSouthwell RDelph SC527
5thGold 3794Aldhous JAldhovs PBeaver SC459
6thSilverRaindrop3740Raines DRaines MLeigh & Lowton SC8614
7thSilverFighting Lady4020Tippett JBoulton KDraycote Water SC7714
8thSilver 4007Reddecliffe SAtherton MDelph SC61016
9thSilverTBA4040Tracey AmosGemma GibsonRedoubt SC10818
10thGoldBad Medicine4099Mumford YMumford BRedoubt SC9918
11thBronzePlons2007Neuetboom MNeuetboom GThe Netherlands111223
12thSilver 4022Donaldson MDonaldson TDelp SC151126
13thBronzeEau Sauvage4047Main EMumford HWarwash/Redoubt SC131528
14thBronzeMiss Adventure3101Robinson ARobinson JWhitefriers SC122032
15thBronzeLilly4100Louis MouldenCampbell EDelph SC191332
16thSilver 4064Jones BGreen JMaidenhead SC181432
17thBronzeHispaniola3655Robinson PRobinson NWhitefriers SC141832
18thBronzeErica4052Reed DReed JGirton SC161733
19thBronze 3770Herbstritt DAirns JShotwickLake SC201636
20thBronzeHot Dog124Fischer SRichard / PaulineAldenham SC171936
21stBronze 59Bathe MPartington M / Bathe MDeph SC222244
22ndBronzeJasmine B3414Savelli RTucker JDelph SC212748
23rdBronzeTaliesin II3838Mellor BFinnemore JBroadwater SC232548
24thBronzeGreat Expectations3670Gibson GGibson KThornton Steward SC242448
25thSilverSeaing Red206Lown CLown MWilsonian SCDNF2150
26thBronze 2018Bloomfield SBloomfield MRYADNC2352
27thBronzeAngelina3720Featherstone AFeatherstone PWelton SCDNC2655
28thBronzeLady Lucy3844Burton MBurton LWelton SCDNCDNC58