Please select your home edition
Edition
Ovington 2017 VX One Gold Cup

Virtual Rigger 40th Bloody Mary at Queen Mary Sailing Club

by Tony Bishop on 12 Jan 2013 12 January 2013

Jason Belben crossed the line first but a missed mark hands victory to Greenhalgh

Following a fantastic advance entry the gusting winds and chilly conditions excited more to venture out and a monster 340 boats took to the water. The crowds were entertained by great close up sailing action with the start line to the west and a gybe mark set close in shore on the east.

The action was accompanied by BBC commentator Malcolm McKeag and included various interviews through out the day including a chat with Andy Rice, organiser of the GJW SailJuice Winter Series, of which this event was the fourth leg.

Sixty different dinghy classes entered and the largest fleet with 31 boats were the Merlin Rockets, followed closely by 30 Toppers and 28 Laser Radials. There were 12 classes with 8 or more entries all qualifying for a class prize.

The Toppers led off in a gusty Force 4 which progressively dropped to a Force 3. This helped the Toppers keep the lead for over an hour until the chasing Laser 4.7, Solo and Miracles overtook them. The faster boats enjoyed the fact that an easterly wind direction provided lots of reaches where they could fly their kites. With an hour to go, the wind was back up to a Force 4 which also favoured the later starters. Despite having put back the Moth start by 6 minutes from last year (and by 33 minutes from 2008), with 20 mins to go the Moth sailed by Jason Belben took the lead. In the final stages there were 11 classes fighting it out for the top positions.

The drama of the day was not over since a successful protest against Jason Belben saw his result disqualified.

The Winner of the Bloody Mary was Rob Greenhalgh from Stokes Bay Sailing Club in an International Moth. He walked away with a £250 voucher from event sponsor Virtual Rigger and Vodka and tomato juice for a well deserved 'Bloody Mary' from Thymelords catering team. He was followed home by Andrew Friend of Queen Mary and Peter Barton of Royal Lymington also in Moths. In 4th were Rick Peacock and Nick Murray in a 49er, in 5th was Stuart Jones in a Contender and in 6th was Rob Watson and John Clifton in an RS800.

The first lady helm was Vickki Payne who came 34th overall with Stephanie Orton in a 29er. The Grand Master prize went to John Cooper sailing with Becky Wiggly in an RS400. The first Junior prize went to Rob and Emma Loveridge in a 29er.

The winner thanked the club, sponsors, race team and the many volunteers on land for organising such a great event. This wrapped up a classic Bloody Mary at QMSC and the next event in the series is eagerly awaited.

There are several videos of the event: some great time-lapse footage of the launching, plus four videos shot near mark 2 of the course showing the fleet rounding and heading downwind: #1, #2, #3, #4.

Overall Results:

PosBoat TypeSail NoHelmCrewClubStart NoRace
1stInternational Moth3979Robert Greenhalgh Stokes Bay SC / Hamble River SC861
2ndInternational Moth3892Andrew Friend QMSC / Norfolk Punt Club862
3rdInternational Moth3795Peter Barton Royal Lym YC863
4th9ERBERRick PeacockNick MurrayBartley SC704
5thContender2465Stuart Jones Datchet SC365
6thRS 8001202Rob WatsonJohn CliftonShoreham SC576
7thRS 8001203Tim SaxtonClaire LaskoGrafham SC577
8thRS 8001200Steve WilsonToby Wincer 578
9thInternational 141509Sam PascoeAlex KnightCastle Cove SC669
10th9ER2027Rob LoveridgeEmma LoveridgeDraycote Water SC4610
11thNational 123530Graham CammZoe BallantyneBurghfield SC2711
12thMerlin Rocket3712Jon GorringeToby LewisParkstone YC3712
13thInternational Moth1S Hiscocks WPNSA / HISC8613
14thFireball15013Chips HowarthVyv Townend 3814
15thFireball15081Sam MettamRichard AndertonHISC3815
16thNational 123540Jon IbbotsonCharlotte StewartRanelagh SC2716
17thFireball15083Thomas GillardAndy 'Shandy' TompsonSheffield VC3817
18thSolo5302Michael Sims Carsington SC1718
19thFireball15085David HallPaul ConstableThorpe Bay YC3819
20thTasar2833Jeremy HawkinsSuzanne HawkinsPorthpean SC3320
21stRS 600920Peter Nelson Northampton SC4421
22ndInternational 141540Andy PartingtonTom PartingtonHISC6622
23rdMerlin Rocket3684Andy DaviesPippa TaylorBlithfield SC / Hollingworth SC3723
24thMerlin Rocket3739Ben McGraneRoz McGraneNetley SC3724
25thInternational Moth3944Richard Westbury Bartley SC8625
26thFireball15065Tim RushDan EllisNottingham SC3826
27thOsprey552Mike PickeringMike PriddleRestronguet4127
28thBlaze678Rob Jones Warsash SC3128
29thLaser200906Craig Williamson Staunton Harold SC2129
30th42053703Ben HazeldineRhos HawesFPSC / RLymYC2630
31stMerlin Rocket3743Matt BiggsJohn HackettBlithfield SC3731
32ndRS 4001321Jim DownerJon PriceGurnard SC4132
33rdInternational Moth3335Edward Redfearn Brightlingsea SC8633
34thLaser Radial201591Graham Cook QMSC1934
35th9ER1960Vikki PayneStephanie OrtonEmsworth SC / HISC4635
36th5059088Andy SmithAlex DaviesNotts County SC4836
37thMerlin Rocket3703Richard WhitworthSarah BinesParkstone & Hollingworth3737
38thLaser Radial198962Rob Cage Bewl Valley SC1938
39thMerlin Rocket3738Simon BraceAlex JacksonCookham Reach SC3739
40thLaser180952Andy Le Grice  2140
41stD‑One153Nick Craig Frensham Pond SC3841
42ndMerlin Rocket3732Dave WadeBen RaynerNorthampton SC3742
43rdMerlin Rocket3734David HayesJonny RatcliffeHISC3743
44thInternational Moth3614Doug Pybus QMSC8644
45thLaser 4.7203315Brenda Hoult Hill Head SC1145
46thLaser176568Jim Fifield QMSC2146
47thRS 2001481James RusdenWill RusdenRoyal Lym YC3047
48thPhantom55Simon Hawkes Wimbleball3448
49thMerlin Rocket3722Roger GilbertJane GilbertFrensham Pond SC3749
50thRS 8001166Ralph SingletonMel KwanDatchet SC5750
51st5058835Charlie WaltersDougal CramDatchet SC4851
52ndTopper46969Harriet Ward QMSC052
53rdRS 4001203Richard GrayJon DyasQMSC4153
54thSolo551Chris Brown RYA1754
55thMerlin Rocket3733Tom StewartPhil DalbyNorthampton SC3755
56thLaser Stratos303David SwiftRob BurgessWarsash SC2456
57thFireball14801Rick CornesJames GoodfellowMiltonkeynes SC3857
58thLaser189111Neil Crossouard  2158
59thRS Feva XL5028Will TaylorFiona MulcahyAlton Water Sports Centre1259
60thMerlin Rocket3685William WarrenChris RobinsonShoreham SC3760
61stRS 4001325John CooperBecci WigleyLymington Town SC4161
62nd5059104Alex BarryAdam KenneyMonkstown Bay SC4862
63rd42054415Tim RileyLuke BurywoodWarsash SC2663
64thLark2530Steve HallOliver Wells 2764
65thMiracle4040Neal GibsonKeith MaceyRedoubt SC1265
66thMerlin Rocket3656Olly TurnerSuper CrewStarcross YC3766
67th4201 / 54163James TaylorTom Lovesey 2667
68thMerlin Rocket3676Frances GiffordSophie MackleyRanelagh SC3768
69thHornet2176Toby Barsley‑DaleGareth RussellWeston SC3869
70thTopper13311William Russell Paxton Lakes SC070
71stTopper17501Clive Jackson Papercourt SC071
72ndRS 2001311Matt MeeEmma NorrisHollingworth Lake SC/rwbsc3072
73rdLaser195064Matthew Aldous Horne Fishers Green SC2173
74thLaser 20002355Matt SargentClare SargentAsa Tisc2474
75th5059002Peter BennettTyler HarmsworthShoreham SC4875
76thLaser Radial178210Sam Tweedle Emsworth Sailing Club1976
77thMiracle4047Tracy AmosBrian MumfordRedoubt SC1277
78thRS 4001342Jack HoldenRobert HendersonArun Yacht Club4178
79thTopper45710James Cook QMSC079
80thTopper46889Lucy Gates QMSC080
81stTopper46623Nancy Scott Island Barn SC081
82ndPhantom1386Nick Mason Island Barn SC3482
83rdPhantom1375Tim Andrews Brancaster Staithe SC3483
84thMerlin Rocket3652Ben HollisDuncan BellBlithfield SC3784
85thRS 4001390Andy HatchDaniel HawkinsQMSC4185
86thOsprey1337Paddy LewisJerry DixonDatchet SC4186
87thRS 300426Richard Le Mare RYA3587
88thBlaze695Ian Clark Warsash SC3188
89thMerlin Rocket3693Will RaineyCaroline CroftShoreham SC3789
90thMerlin Rocket3651Colin BrockbankRussel HallWembley SC3790
91stOsprey1347Bryony MeakinsPhilip MeakinsHamble River SC4191
92ndRS 300481Martin Harrison Royal Victoria YC3592
93rd42053644Rosie WatkinsAnna WatkinsPoole YC2693
94thLaser Radial196559Kerry Morgan Hill Head SC1994
95thSolo4386Mike Dray Littleton SC1795
96thNational 123528Nick CopseyRichard BowerEly SC2796
97thLark2519Charlie RoomeHolly ScottRanelagh SC2797
98th42053975Danielle ThomasAmy SparksRoyal Lym YC2698
99thEnterprise55Mark LunnSteve BlackburnWLYC2099
100thPhantom1372Paul Bidwell Burghfield SC34100
101stLaser 4.7198882William Birchall QMSC11101
102ndEnterprise22933Ann JacksonAlan SkeensBurghfield SC20102
103rdLaser 200022321Chris JordanGillian JordanBurghfield + Brightlingsea24103
104thLaser Radial192311Toby Freeland Downs SC19104
105thLaser Radial197782Chris Jones Sutton Bingham SC19105
106thRS Feva XL2047Flynn DaviesHenry JamesonBurnham SC / HISC12106
107thD‑One104Charlie Chandler Tewkesbury Cruising And Sailing Club38107
108thStreaker1800James Dawes Blithfield SC16108
109thMiracle4021Brian JonesPaul CookMaidenhead12109
110thRS Feva XL3424Courtney BilbroughOrla Mitchell 12110
111thSolo4772Mike Wilkie Littleton SC17111
112thSolo5241Paul Playle Island Barn SC17112
113thLaser 4.7198296Matthew Walmsley Datchet SC11113
114thTopper36720Michael O'Driscoll Crawley Mariners0114
115thTopper44131Tom Bull Cransley SC0115
116thTopper28383Lewis Humphries Peveney Bay0116
117thInternational 141515Daniel HolmanJeremy ElliottNetley SC66117
118thInternational Moth3870Ollie Holden HISC86118
119thInternational Moth3766Alex Koukourakis Eastbourne Sovereign SC86119
120thLaser Radial198838David Paul Hill Head SC19120
121stRS 200852Sam PearsonCharlotte LawrenceParkstone YC30121
122ndRS Feva XL1486Arthur BrownNiamh DaviesRbyc/burnham Sailing Club12122
123rdFirefly2542Josh RichardsonTristan RichardsonArdleigh SC15123
124thLaser189092Gareth Edwards QMSC21124
125thRS 40058Tim AndertonAndy KerrQMSC41125
126thPhantom1327Will Ellison Brancaster Staithe SC34126
127thLaser Radial202471Cameron Tweedle Oxford SC / Rafsa19127
128thLaser EPS115Mike Storey Island Barn SC32128
129thEnterprise23310Matt VelamailRachel BurkittUlley SC20129
130thRS 2001421Felicity FouldsBruno Van DykeSolent SC30130
131stRS Feva XL4604Kathryn Hutton‑PenmanMatthew JayasekaraBurghfield SC12131
132ndMerlin Rocket3563Sam BarkerMegan PascoeCastle Cove SC37132
133rdMusto Skiff467Luke Draper King George SC51133
134thLaser Radial169045Quentin Bes‑Green Wilsonian Youth Racing Squad19134
135th9ER8Mimi El‑KhazindarBen BattenRoyal Lym YC46135
136thLaser8Alex Watts Stokes Bay SC21136
137thRS 500922Jeremy BickertonDerek NessOxford SC38137
138thLaser Radial182481Toby Ayre Maidenhead SC19138
139thAlbacore8158Matthew Metcalfe‑SmithPaul Metcalfe‑SmithOgston SC28139
140thLaser Radial169016Julia Beck Papercourt SC19140
141stOsprey1322Mick GreenlandJonathan OsgoodIsle Of Sheppey Sailing Club (iossc)41141
142ndBlaze649Steven Pollard QMSC31142
143rdFireball14991Andy RobinsonTim MorganDatchet SC38143
144thFireball14755Dave RyderMichelle RyderShoreham SC38144
145thMerlin Rocket3643Tim HarridgeBen HarridgeHampton SC37145
146thLaser Radial155855Will Scott Island Barn SC19146
147thLaser 4.7202456George Nelson QMSC11147
148thRS 2001353Sue AntonelliDan GoodmanLittleton SC30148
149thHornet2181Dean SaxtonRob SmithMaylandsea Bay SC38149
150thLark2503Pete MitchellKaren FalconHISC27150
151st9ER1249Kim Mai‑PapailiouAaron ReynoldsPoole YC46151
152ndSplash2243Ben Haynes Trent Valley SC & Pwllheli SC13152
153rdBlaze754Mark Astbury Warsash SC31153
154thMerlin Rocket3737Simon CorySeb HansellDowns SC37154
155thRS 200681Philip WhiteOliver WhitePapercourt SC30155
156thTopper47079Emma Crane Bewl Valley SC0156
157thRS 2001218Joe HenryAlex PicklesRoyal Navy Sailing Association30157
158thMerlin Rocket3710John RecsColin RalphHISC37158
159thLaser Radial193265Emma Stevenson Weymouth SC19159
160thOK2112Tom Lonsdale  22160
161stRS 2001222Peter HornNiki HornDraycote Water SC30161
162ndLaser159277Martin Wadsworth QMSC21162
163rdMerlin Rocket3573Simon BondMark BaileyPapercourt SC37163
164thTopper33527Carrie Cushion Poole YC0164
165thRS 4001078Pete JacksonJames DyasSilver Wing SC41165
166thRS 200890Crispin BeaumontLeslie BeaumontBartley SC30166
167thX16Valentin NedyalkovRoger O'GormanQMSC42167
168thLaser Radial177957Liz Peacock QMSC19168
169thOsprey1291Alex WillisNick WillisHISC41169
170thLaser Radial193028Elliot Marks Bough Beech SC19170
171stTopper46734Grace Bradley‑Shankar Docklands Sailing & Watersports Centre0171
172ndEnterprise22901Paul YoungPhil HarrisonMidland SC20172
173rdD‑One139Nick Simmons Lymington Town SC38173
174thSolo5138Patrick Overs Paxton Lakes SC17174
175th5058432Russell WheelerLee MarriottLOSSC48175
176thTopper46870Stanley Chick Broadstairs SC0176
177thLaser Radial204217Harry Janes Stewartby SC19177
178thK6119Terry WilkinsonGraham Watkins & Frances WensleyQMSC47178
179thComet564Nigel Austin Cransley SC14179
180thRS 400564Jacob AinsworthStuart KeeganOgston SC41180
181stRS 400799Roger BennettLesley SarjantsonSilver Wing SC41181
182ndInternational Moth3674Neil Baker QMSC86182
183rdRS 2001265Julie HarrisonTim ChandlerIsland Barn SC30183
184thRS 4001051Matthew SheahanCaroline SheahanNetley SC41184
185th9ER1220Ross MacfarlaneHugh WardCastle Cove SC46185
186thOsprey1340John MillsCarolyn MillsShoreham SC41186
187thMerlin Rocket3442Mark StockbridgeIan McmillanRanelagh SC37187
188thB14720Chris GandyTom VianDraycote Water SC50188
189thLaser Radial174959Ollie Batehup Bewl Valley SC19189
190thTopaz Xenon4218Darren LaytonMichael GuestEarlswood Lakes Sailing Club26190
191stMusto Skiff260Mark Cooper Datchet SC51191
192ndLaser 20002325Stuart RegnardStewart AugheyLee‑on‑the‑solent24192
193rdLaser2Sebastian Scovell QMSC21193
194th9ER470Matt HillMarcus PayneHISC46194
195thRS 4001037Christopher StantonTom MallettQMSC41195
196thLaser 200021231Jonathan SchofieldHigh O'ByrneErith YC24196
197thD‑One4Russ Hopkins Tewkesbury SC38197
198thX10Martin DixonChris Winnington‑IngramLondon Corinthian SC42198
199th9ER2123James Hutton‑PenmanThomas JayasekaraBurghfield SC46199
200thLaser 40004281Ed SumnerJerry MichellErith YC45200
201stLaser Radial195294Iona Dixon Docklands Sailing & Watersports Centre19201
202nd42051407Harriet AyreJosie GummerStone SC26202
203rdComet Race503Brian WeatherleyDenise WeatherleyCotswold SC32203
204thEnterprise23042Ian O'DellTim RichardsonSussex YC20204
205thLaser165299Tom Stapleton Desborough SC21205
206thLaser Radial169830Deborah Robertshaw Littleton SC19206
207thLaser Radial196523Andrew Rose Erith YC19207
208thLaser Radial195038Clare Peterson Itchenor SC27208
209thLaser139186George Hocking Cotswold SC21209
210thRS Feva XL4376Midge WatkinsHarriet WatkinsPoole YC12210
211thRS Feva5161Billy Vennis‑OzanneAndre OzanneHISC / HHSC12211
212thRS 2001088BoyceCharlie BeckPapercourt SC30212
213thComet63Christopher Robinson Burghfield SC14213
214thComet869Bob Dodds CMYC14214
215thLaser144607Paul Stapleton Desborough SC21215
216thRS 400845Ian HamiltonDouglas ClowIsland Barn SC41216
217thTopper47021Conor Lamb WYC0217
218thLaser 30003113Oliver FrippJacqui ForbesQMSC34218
219thTopper45238William Cook QMSC0219
220thBosun3Andrew MusselwhiteRobert HarperSpinnaker SC12220
221stTopper44513Rosie Johnson QMSC0221
222ndTopper10961Josh Elson Ardleigh SC0222
223rdRS Vision1123Richard CowlardChris AbellDesborough SC24223
224thRS Feva XL4744Isabel DaviesLucy PircleSurbiton High School12224
225thLaser Radial189068Gabriel Walsh QMSC19225
226thMerlin Rocket3511Andrew MillsEllie MillsHampton SC37226
227thTopper44161Peter Freeland Downs SC0227
228thLaser 50005233Taff OwensNigel SimsArmy Sailing Association/dale Yacht Club52228
229thRS Feva1121Cherly LloydColin LloydQMSC12229
230thComet821Clive Chapman Shearwater SC14230
231stLightning 36829Alexander Baxter West Oxfordshire SC17231
232ndTopper46465Spike Duncan QMSC0232
233rdLaser 30003113Stephen CarverChloe Beaven‑ SmithHunts Sailing Club34233
234thRS 500517Alec MumfordJacob ElsonArdleigh SC38234
235thRS 300356Allan Edwards Hawley Lake Sail Training Centre35235
236th9ER1026Imogen SmithWill SmithBough Beech SC46236
237thLaser Radial11Alex Laidlaw QMSC19237
238th9ER773Matthew HodgesGeorge ZavosQMSC46238
239thD‑One105Tim Oswald Essex Yacht Club38239
240thNational 18375Jeremy VinesMaxine Vines & Oliver HousemanTamesis / Royal LymYC40240
241stLaser 200084nigel BermanQuentin StanleyQMSC24241
242ndLaser Radial183434Simon Hamment Papercourt SC19242
243rdNational 123414Owen LewisSimon HannabussTwickenham YC27243
244thLaser173211Marco Severi QMSC21244
245thLaser161539Neil Davies Ranelagh SC21245
246thEnterprise23218Philip ChambersIan PeerlessHampton SC20246
247thLaser Radial186042Daniel Francis Papercourt SC19247
248thLaser197921Fred Cudmore RCYC21248
249thMerlin Rocket3682Jonathan StewardHarry StewardFishers Green SC/Wembley SC37249
250thLaser153492Carl Buck Yarmouth Gorleston21250
251stInternational Moth3711Dan Ward Frensham Pond SC86251
252ndTopper46212Angela Mahnke QMSC0252
253rdEnterprise23221Sara BennettSally PearceSouth Bank SC20253
254thMerlin Rocket1189Ben MarshallSelina ShahThames SC37254
255thTopper47077Issie Bruton Whitstable0255
256thRS Vision1475Paul JohnsonMark HartleyDesborough SC24256
257thRS 200945Clare JamesLucy GibsonIBRSC30OCS
257thRS 800951Andrew BlundellMaddie FennerWeston SC57DNF
257thNational 123429Tim HemsleyMegan FergusonFrensham Pond SC27DNF
257thFirefly4116Tony ThresherMoira ThresherWest Oxfordshire SC15DNC
257thEnterprise17340Andy GreenwoodNaomi GreenwoodMinima YC20DNC
257thLaser 200022362Stuart SouthanJane TurnerAsa24DNC
257thComet Duo103Jesica AustinJason ClarkeCransley SC15DNC
257thInt Canoe321Gareth Caldwell Blithfield SC46DNC
257thD‑One131Jon Hammond South Cerney38DNC
257thD‑One72Tim Garvin QMSC38DNF
257thRS 200940Dicken MacleanHannah YoungIsland Barn SC30OCS
257thMerlin Rocket1978Charlie MorganHayley ManningTamesis37DNC
257thMerlin Rocket3634Ben ArcherJames WarrenParkstone YC37DNC
257thMerlin Rocket2805Stephan KettnerJane GowardThames SC37DNC
257thFireball14328John PiattEmily Cole‑EvansHill Head SC38DNC
257thInternational 141547Robert LarkeDave ChislomRoyal Southern YC66DNF
257thMerlin Rocket550Ian DobsonChristian Birrell 37DNC
257thRS 200818Nick MarleyClare CorkIsland Barn SC30OCS
257thLark2515Kevin RoseChloe BroadShustoke SC27DNC
257thComet Versa223Sam HockingAlistair ParkelCotswold SC17DNC
257thNational 123388Alan BeetonAmanda WoodingBurghfield SC27DNF
257thFirefly1867Steven GreavesAmy MorrisRickmansworth Sailing Clubs15DNC
257thMerlin Rocket370Andrew DalbyAndrea RalphingtonsHSC37OCS
257thRS Vision1487Mike BarrettBob SteerDesborough SC24DNC
257thTopper46213Erin Guy QMSC0DNF
257thTopper46538Isobel Walker QMSC0DNF
257thTopper47228Arran Holman Hollowell0DNF
257thTopper45919Edward Benz QMSC0DNC
257thTopper12819Ellen Robinson Poole YC0DNF
257thLaser Radial173742Michael Calvert Salcombe YC19DNF
257thTopper44343Andrew O'Driscoll Crawley Mariners0DNF
257thTopper28352Izac Dodds CMYC0DNF
257thTopper43563Leila Moore Docklands Sailing & Watersports Centre0DNC
257thLaser 20002244Mark WilkesA N OtherBurghfield SC24DNC
257thFireball14099Glenn BoltonAdam Sykes 38DNF
257thD‑One11Nigel Milligan Burghfield SC38DNC
257thRS Feva XL4745Katie DaviesGemma KeersItchenor SC12DNC
257thRS 200326Murray HampshireGraeme HampshireQMSC30OCS
257th9ER476Matt CurrellEmma HattersleyParkstone Yacht Club46DNF
257thLaser203595Patrick Mcquilkin Erith YC21DNC
257thLaser Radial202176Daniel Wigmore Middle Nene SC19DNC
257th42054415Tim RileyLuke BurywoodWarsash SC / Royal Lym YC26DNC
257th9ER2117Ed ConnellanMatthew RhodesMiddle Nene SC46OCS
257thScorpion2002Helena PughMilly PughPoole YC30OCS
257th9ER21Owen BowermanMlorgan PeachHISC46DNF
257thEnterprise22563Allan Munro‑FaureHannah SteagglesSouth Bank SC20DNC
257thLaser136077Andy Baccas King George SC21DNC
257thRS 2001031Ian MartinJack HawkinsBurghfield SC30OCS
257thRS Feva2574Iain BirdJake HardmanHISC12DNF
257thRS 2001424James PetersAlan RobertsHISC30OCS
257thRS 4001251Sam ParkerRebecca MarriottNetley SC41DNF
257thPunk1Julian Pearson Weston SC DNC
257thInternational 141508Colin SmithPeter HelmItchenor SC66DNC
257thTopper46374Daniel Thompson QMSC0DNF
257thMerlin Rocket3962Rien ZilvoldPhil EmeryWhitstable YC37DNC
257thStreaker1763Paul Jago Hykeham16DNC
257thRS 200807Hannah MarsdenVicky MarsdenBlackpool & Fleetwood YC30OCS
257thLaser194015Clive Friend Littleton SC21DNF
257thLaser5Jeremy Pilcher QMSC21DNC
257thRS 4001384Paul OakeyMark OakeyPorchester SC41DNC
257thLaser 4.7202457Alex Knight QMSC11DNF
257thPhantom1390Richard Sims Carsington SC34DNF
257thLaser Radial169045Quentin Bes‑Green Wilsonian SC19DNC
257thLaser3Ian Laidlaw QMSC21DNC
257thLark2495Stuart HydonNick HydonShustoke SC27OCS
257thRS 200749Xavier O‑villienFelicia GreenIsland Barn SC30OCS
257thInternational Moth3327Ben Clegg Brightlingsea SC86DNF
257thInternational Moth3942Jason Belben Stokes Bay SC86DSQ
257thInternational Moth3849Leigh Albrecht QMSC86DNC
257thLaser188781Ian Morgan Hill Head SC21DNC
257thLaser195225Michael Pryer QMSC21DNF
257thLaser174956Sarah Edwards Ranelagh SC21DNF
257thMegabyte104Vanessa Weedon‑Jones Hunts SC/GWSC32DNC
257thMusto Skiff324David Poston Datchet SC51DNC
257thOK2069Jeremy Deacon Cookham Reach SC22DNF
257thOK2042Richard Burton  22DNC
257thPhantom1345Andy Couch Rudyard Lake SC34DNC
257thLark2527Rachael RhodesRuth JohnsonStaunton Harold SC27DNC
257thNational 123476Ian KeelyPhilippa DanielsWaveney And Oulton Broad Yacht Club27DNF
257thScorpion2013Peter GrayRichard PepperdineSHSC30OCS
257thRS 100 (All varients)380David Hitchcock HISC36DNC
257thSolo1956Alistair Edwards QMSC / Twickenham YC17DNC
257thRS 200903Richard DixonParick HorsleyMarconi SC30OCS
257thOsprey1343Richard MarshallPeter GregPoole YC41OCS

Related Articles

RS200 SEAS Series at Queen Mary
14 helms and their spinnaker monkeys turn up 14 helms and their spinnaker monkeys turned up to participate in the first round of the 2017 RS200 SEAS Series. For those more used to less space, the prospect of fanging around a big pond in a gnarly but mild F 5-6 at QM appealed hugely. Posted on 20 Mar
GJW Direct Sailjuice Winter Series prize giving
Award to RS200 victors at the RYA Suzuki Dinghy Show Matt Mee and Emma Norris have become the first RS200 sailors to win the GJW Direct Sailjuice Winter Series in its eight-year history. The former Fireball World Champion steered his RS200 to fifth place in the final event two weeks ago at the Oxford Blue. Posted on 2 Mar
Carmela Cup Two Boat Keelboat Championship
Team racing at Queen Mary Sailing Club A full complement of eight highly competitive teams arrived early at Queen Mary Sailing Club on Saturday 14th January for the annual Royal Thames Carmela Cup – The RYA Open Two Boat Keel Boat Championships. Posted on 20 Jan
Fireflys win the day in the 44th Bloody Mary
1-2 for the class with Alex & Thomas Davey taking the win It was a day for the traditional classes at Queen Mary Sailing Club in the 44th Bloody Mary. Alex and Thomas Davey won the race in their Firefly and, in a 1-2 for the class, Barney Smith and Finian Morris finished 2nd. Posted on 7 Jan
Bloody Mary bulging at the seams
It's round 5 of the GJW Direct Sailjuice Winter Series The Bloody Mary is set to be a humdinger this Saturday, with 257 boats already signed up for the world's most famous dinghy pursuit race. Queen Mary Reservoir near Heathrow in West London is the venue where more than 400 sailors from 60 classes will race. Posted on 6 Jan
Time for sailing to adapt
As people's lifestyles are changing There is no doubt about it - the sport of sailing needs to adapt. People's lifestyles are changing, pressures on time seem to be greater than ever before and the finances of everyday people are stretched. Posted on 4 Jan
162 boats, over 200 sailors
Surge in entries for the Bloody Mary 2017 Our booking system has seen a surge in entries during the last 24 hours as over 200 sailors make the right decision to start their year with a Bloody Mary. Posted on 3 Jan
Countdown to the Bloody Mary
Just one month to go! It's just one month until the Bloody Mary will be back at Queen Mary Sailing Club, this time, on Saturday 7th January 2017. The event is the 5th leg of the GJW Direct SailJuice Winter Series and will again hope to attract over 400 sailors. Posted on 7 Dec 2016
44th Bloody Mary 2017 Briefing
To be on Saturday 7th January The Bloody Mary Pursuit Race is the largest inland dinghy race held in the UK. Open to all dinghy classes with a PY number equal to or lower that the International Topper, it takes the form of a two and half hour Pursuit Race. Posted on 19 Nov 2016
Champions in waiting
At final match race showdown Twelve of the UK's best match racing teams will face off this weekend at the RYA National Match Racing Series Grand Final, held at Queen Mary Sailing Club (18-20 November). Posted on 17 Nov 2016