Peak-Ryzex Albacore Internationals 2017 at the WPNSA - Day 2
by Mike Banner 8 Aug 2017 07:46 BST
5-11 August 2017
Peter Snowdon and Teresa Miolla nailing a great start on day 2 of the Peak-Ryzex Albacore Internationals 2017 at the WPNSA © Pauline Rook
Day 2 of the Peak-Ryzex sponsored Albacore Internationals, incorporating the UK Nationals, was sailed inside the harbour to ensure none of the 53 teams were worn out after a tough first day.
With less sunshine and a lighter breeze the sailors enjoyed two races. The most consistent boat so far sailed by Tom Lonsdale and Steve Graham in 8235 took a first and a second to sit at the top of the leader board with USA's Barney Harris and Dave Smith in 8258 sneaking into second overall with a second and a fifth closely followed by Chris Turner and Alex Hayman in 8236. Local sailor Crispin Read-Wilson with crew Fraser Earle won the last race and many of the sailors commented on how tight the racing is with one mistake costing a number of places.
At the daily prize giving Ovington Top Ten Hats were handed out to the new qualifiers and there were two P&B jibs in the tally draw along with a host of other prizes.
Racing continues today with the conclusion of the UK Nationals and the start of VR Sport Media on the water filming followed by a BBQ and a chance for a few drinks with a lay day tomorrow!
Results after Day 2:
Pos | Fleet | Nat | Sail No | Helm | Helm Club | Crew | Crew Club | R1 | R2 | R3 | R4 | Pts |
1 | Gold | GBR | 8235 | Tom Lonsdale | Northampton SC | Stephen Graham | Northampton SC | 1 | ‑2 | 1 | 2 | 4 |
2 | Gold | USA | 8258 | Donald Harris | Potomac River Sailing Association | Dave Smith | Wye Heritage | 3 | 4 | 2 | ‑5 | 9 |
3 | Gold | GBR | 8236 | Chris Turner | Lyme Regis SC | Alex Hayman | Lymington Town SC | 2 | 1 | ‑9 | 7 | 10 |
4 | Gold | GBR | 5 | John Greenwood | West Kirby SC | Alex Colquitt | West Kirby SC | ‑11 | 3 | 3 | 6 | 12 |
5 | Gold | GBR | 6649 | Crispin Read Wilson | Lyme Regis SC/Parkstone YC | Fraser Earle | Lyme Regis SC/Parkstone YC | 7 | ‑30 | 8 | 1 | 16 |
6 | Gold | GBR | 8158 | Peter Snowdon | Scaling Dam SC | Teresa Miolla | Scaling Dam SC | 6 | 9 | 4 | ‑11 | 19 |
7 | Gold | GBR | 8228 | Judy Armstrong | Scaling Dam SC | Paul Armstrong | Scaling Dam SC | 8 | 5 | 6 | ‑14 | 19 |
8 | Gold | GBR | 7 | Mike Hartley | West Kirby SC | Simon Hall | West Kirby SC | 9 | 7 | 5 | ‑22 | 21 |
9 | Gold | GBR | 8073 | Steven Brown | South Yell Boating Club | Frank Guthrie | South Yell Boating Club | 4 | 12 | 7 | ‑18 | 23 |
10 | Gold | CAN | 8198 | James Stanley | Shelburne Harbour YC | Julie Stewart | Shelburne Harbour YC | 5 | ‑15 | 10 | 10 | 25 |
11 | Gold | GBR | 6922 | Nev Herbert | Royal Lymington YC | Mark Fowler | Tewkesbury Cruising & SC | 10 | (RET) | 16 | 4 | 30 |
12 | Gold | GBR | 8072 | Ian Stone | Maidenhead SC | Miles Weekes | Maidenhead SC | ‑15 | 8 | 12 | 12 | 32 |
13 | Gold | GBR | 8128 | Jeremy Rook | Lyme Regis SC | Jake Stow | Lyme Regis SC | (OCS) | 6 | 25 | 3 | 34 |
14 | Gold | GBR | 8213 | John Woffinden | Maidenhead SC | Janet Woffinden | Maidenhead SC | 14 | 14 | ‑18 | 9 | 37 |
15 | Gold | CAN | 8147 | Paul Clifford | Westwood SC | Mia Brandt | Westwood SC | ‑17 | 17 | 13 | 8 | 38 |
16 | Gold | GBR | 6439 | Jean Simmons | Royal Torbay YC/SCSC/South Cerney SC | Norman Halstead | Gozo SC/SCSC/South Cerney SC | 16 | ‑19 | 11 | 15 | 42 |
17 | Gold | GBR | 8131 | Colin Walters | Lyme Regis SC | Charles Walters | Datchet Water SC | 12 | 18 | ‑27 | 13 | 43 |
18 | Gold | USA | 8199 | Ian Duncan | West Riding SC | Stephen Duncan | West Riding SC | 13 | ‑39 | 14 | 16 | 43 |
19 | Gold | GBR | 8130 | Howard Witt | Maidenhead SC | David Young | Maidenhead SC | 18 | 11 | 15 | ‑29 | 44 |
20 | Gold | GBR | 8152 | Philip Smith | West Kirby SC | Steve Carr | West Kirby SC | ‑38 | 13 | 23 | 20 | 56 |
21 | Gold | GBR | 6844 | Tim Coleman | The Nottingham SC | Joanne Sankey | The Nottingham SC | 22 | 16 | 21 | ‑31 | 59 |
22 | Gold | GBR | 6959 | Richard Smith | Benfleet YC | George Smith | | 24 | 10 | ‑26 | 26 | 60 |
23 | Gold | GBR | 7504 | Paul Gimson | Rudyard Lake SC | Amy Sanderson | Rudyard Lake SC | 23 | ‑26 | 19 | 19 | 61 |
24 | Gold | GBR | 8233 | Mike Banner | Leigh and Lowton SC/Scaling Dam SC | Jason Upton | Leigh and Lowton SC/Scaling Dam SC | 19 | 20 | 22 | (RET) | 61 |
25 | Gold | GBR | 8208 | Graham Sharland | Lyme Regis SC | Katie Frost | Lyme Regis SC | ‑27 | 22 | 20 | 23 | 65 |
26 | Gold | USA | 8125 | Michael Heinsdorf | Potomac River Sailing Association | Edward Will | Potomac River Sailing Association | 21 | 21 | ‑33 | 24 | 66 |
27 | Gold | GBR | 8155 | Matthew Thompson | Tewkesbury Cruising & SC | Heather Thompson | | ‑25 | 24 | 24 | 25 | 73 |
28 | Silver | GBR | 8154 | Graham Darvill | Broadwater SC | Myke Bowers | Broadwater SC | ‑37 | 25 | 34 | 21 | 80 |
29 | Gold | GBR | 7910 | Graham Hughson | Mid Yell Boating Club/South Yell Boating | John Wilson | Mid Yell Boating Club/South Yell Boating Club | 20 | 23 | 40 | ‑42 | 83 |
30 | Gold | GBR | 8182 | Thomas Teubner | West Kirby SC | Ruth Haeckl | West Kirby SC | 29 | ‑32 | 28 | 30 | 87 |
31 | Gold | GBR | 8129 | Philip Tindall | Maidenhead SC | Sacha Mayhew | Maidenhead SC | (DNS) | DNC | 17 | 17 | 88 |
32 | Gold | GBR | 8069 | Barry Wicks | Maidenhead SC | Sam Wicks | Maidenhead SC | 31 | (RET) | 29 | 28 | 88 |
33 | Gold | USA | 8123 | Robert Bear | West River SC | Michael Tellep | Yacht Club of Stone Harbour | 30 | 27 | 32 | ‑35 | 89 |
34 | Silver | GBR | 8004 | Angus Macneil | Mid Yell Boating Club | Jeff Dobson | Mid Yell Boating Club | ‑34 | 28 | 30 | 34 | 92 |
35 | Silver | GBR | 7928 | Gordon Scott | Aberdeen and Stonehaven YC | Brian Inglis | Aberdeen and Stonehaven YC | 36 | 31 | 31 | ‑37 | 98 |
36 | Silver | GBR | 7993 | John Howard | Tewkesbury Cruising & SC | Lynda Howard | Tewkesbury Cruising & SC | 32 | (RET) | 37 | 32 | 101 |
37 | Silver | GBR | 8211 | Stuart McAdam | Maidenhead SC | Sarah Mayhew | Maidenhead SC | 33 | 33 | 35 | ‑36 | 101 |
38 | Silver | GBR | 7985 | David Thomson | Mid Yell Boating Club | Ellis Johnson | Mid Yell Boating Club | 28 | 29 | ‑47 | 45 | 102 |
39 | Silver | GBR | 8007 | Brian Deacon | Broadwater SC | Catherine Turner | Broadwater SC | 40 | 38 | ‑41 | 27 | 105 |
40 | Silver | GBR | 6504 | Stephen Bailey | The Nottingham SC | Malgorzata Lopacinska | The Nottingham SC | 35 | 35 | 36 | ‑43 | 106 |
41 | Silver | GBR | 8188 | Jon Hirsh | Maidenhead SC | Julie Maidment | Maidenhead SC | ‑39 | 36 | 38 | 33 | 107 |
42 | Gold | GBR | 6918 | Johnnie Dellow | Weston SC | Laurence Brothwell | Weston SC | 26 | 34 | (DNC) | DNC | 114 |
43 | Silver | GBR | 6654 | Clive Gimson | Notts County SC | Theo Pangraz | Notts County SC | 45 | 40 | ‑49 | 39 | 124 |
44 | Silver | GBR | 6956 | Phil Sheppard | The Nottingham SC | Kirsten Sheppard | The Nottingham SC | 42 | 37 | ‑50 | 46 | 125 |
45 | Silver | GBR | 7917 | Mike Scott | Rudyard Lake SC | Margaret Scott | Rudyard Lake SC | 44 | 41 | 42 | ‑50 | 127 |
46 | Silver | GBR | 7508 | David Whittle | South Cerney S C | Jackie Vale | South Cerney SC | (RET) | RET | 39 | 38 | 131 |
47 | Silver | GBR | 731 | Trevor Smith | Parkstone YC | Ann Smith | Parkstone YC | 47 | (RET) | 44 | 40 | 131 |
48 | Silver | GBR | 7428 | Ben Thomas | South Bank SC | Sina Stapelfeldt | South Bank SC | 46 | 42 | 43 | ‑48 | 131 |
49 | Silver | GBR | 7989 | Arturo Ruiz | Mooredale SC | Paul Readings | Mooredale SC | 43 | (RET) | 48 | 41 | 132 |
50 | Silver | GBR | 7990 | Nick Fairweather | Broadwater SC | Donell Fairweather | Broadwater SC | 41 | (RET) | 46 | 47 | 134 |
51 | Silver | GBR | 7525 | Ian Simpson | Maidenhead SC | Amanda Shakir | Tudor SC | (RET) | DNC | 45 | 44 | 143 |
52 | Silver | GBR | 6673 | Andrew Burfield | Maidenhead SC | Jacob Burfield | Maidenhead SC | (RET) | DNC | 51 | 49 | 154 |
53 | Gold | GBR | 8079 | Peter Morton | Lyme Regis SC | Shigeaki Takezoe | Lyme Regis SC | 48 | (RET) | DNC | DNC | 156 |